Po navedbah observatorija je sirska vojska s podporo iz zraka protiofenzivo sprožila po polnoči ter pripadnike oborožene skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), ki je bila nekoč povezana z Al Kaido, in njihove zaveznike pri Hami potisnila za okoli deset kilometrov nazaj.
Tako observatorij kot sirska tiskovna agencija Sana trdita, da na območju potekajo siloviti spopadi.
Vojna v Sirija traja od leta 2011. Zadnja leta je konflikt bolj ko ne miroval, prejšnji teden pa so islamistični uporniki nepričakovano napadli položaje sirske vojske na severozahodu države in bliskovito prevzeli nadzor nad Alepom, drugim največjim sirskim mestom.
V sedmih dneh spopadov sta po podatkih observatorija doslej umrla najmanj 602 človeka, med njimi tudi 104 civilistov. Okoli 50.000 ljudi je bilo prisiljenih zapustiti domove.
Pri spopadanju z uporniki sirskim oblastem predsednika Bašarja Al Asada pomagajo zlasti ruske letalske sile, njegov pomemben zaveznik pa je tudi Iran, ki je v torek sporočil, da je pripravljen preučiti prošnjo sirske vlade za napotitev iranskih vojakov v državo.
V Damask je medtem prispela iranska delegacija na čelu z zloglasnim generalom Džavadom Ghafarijem, ki je zaradi svoje vloge pri ponovnem zavzetju Alepa leta 2016 znan tudi kot "klavec iz Alepa", poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Ruski predsednik Vladimir Putin in njegov iranski kolega Masud Pezeškian sta se v ponedeljek zavzela za usklajevanje s Turčijo glede konflikta, čeprav je Ankara podpornica protivladnih sil v Siriji.
Da so zunanji ministri treh držav v tesnih stikih, je potrdila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje