Premirje med vlado in hutijevci so v Jemnu šele prvič po letu 2016 razglasili 2. aprila. Izteklo bi se z današnjim dnem, vendar je posebni odposlanec ZN-a za Jemen Hans Grundberg oznanil, da sta se sprti strani strinjali za dvomesečno podaljšanje, poroča Al Džazira.
V dveh mesecih premirja se spopadi niso popolnoma ustavili, vendar se je število ubitih civilistov v prvem mesecu premirja zmanjšalo za 50 odstotkov, navaja Norveški svet za begunce (NRC).
Med premirjem so šele prvič v šestih letih za nekatere komercialne polete odprli mednarodno letališče v Sani, ki ga sicer blokira koalicija pod vodstvom Savdske Arabije, ki v vojni podpira vlado. Odprtje letališča je bilo rešilna bilka za Jemence, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo v tujini. Komercialna letala so iz Sane poletela šele prvič v šestih letih.
Poleg tega je premirje omogočilo, da so tankerji z nafto lahko pristali v pristanišču Hudajda, ki je pod nadzorom upornikov.
"Napoved podaljšanja premirja kaže na resno zavezanost vseh strani, da končajo nesmiselno trpljenje milijonov Jemencev. Zadnja dva meseca sta pokazala, da so mirne rešitve konflikta resnična možnost," so sporočili iz Norveškega sveta za begunce.
Ena izmed kršitev premirja je nadaljevanje obleganja tretjega največjega jemenskega mesta Taiz, kar je razjezilo jemensko vlado. Hutijevci namreč še vedno blokirajo ceste do tega mesta.
Jemen že vse od leta 2014 pretresa vojna, v kateri se uporniški hutijevci, ki jih podpira Iran, borijo proti mednarodno priznani vladi, ki jo podpira vojaška koalicija pod vodstvom Savdske Arabije. V brutalnem nasilju je bilo ubitih več sto tisoč ljudi, milijoni so se znašli na robu lakote.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje