Izročitev treh talk sta potrdila tako predstavnik Hamasa kot Izraela. Talke, ki so po besedah Rdečega križa v dobrem zdravstvenem stanju, so na poti do izraelskih sil v Gazi.
Urad Netanjahuja je sporočil, da bo Hamas v prihodnjem tednu izpustil še štiri žive izraelske talce, objavili pa so tudi imena vseh 33 talcev, ki naj bi bili v skladu z dogovorom izpuščeni v prvi fazi dogovora. Med njimi sta tudi najmlajši in najstarejši ujetnik, ki sta bila ob ugrabitvi stara devet mesecev oziroma 86 let.
Potem, ko je od Hamasa prejel seznam talcev, je Izrael ob 11.15 po srednjeevropskem času potrdil tudi uveljavitev premirja v Gazi.
Po napovedih bo izpustitvi treh izraelskih talk sledila izpustitev okoli 90 palestinskih zapornikov. "Okupator naj bi v kratkem posredoval seznam z imeni 90 zapornikov – žensk in otrok, ki naj bi bili izpuščeni na prvi dan premirja," je sporočilo palestinsko gibanje. Dodali so, da sporazum predvideva izpustitev 30 palestinskih zapornikov v zameno za vsakega izraelskega talca.
V prvi od treh faz dogovora naj bi Hamas izpustil 33 od 94 talcev, Izrael pa tisoč palestinskih zapornikov.
Sar: Če Hamas ostane na oblasti, se bo nestabilnost nadaljevala
Izraelski zunanji minister Gideon Sar je kmalu po tem, ko je po 15 mesecih vojne v Gazi začela veljati prekinitev ognja, posvaril pred nadaljevanjem nestabilnosti na Bližnjem vzhodu, če bo palestinsko gibanje Hamas ostalo na oblasti v Gazi. "Če bo Hamas ostal na oblasti, se lahko regionalna nestabilnost, ki jo (gibanje Hamas, op. p.) povzroča, nadaljuje," je dejal Sar na novinarski konferenci v Jeruzalemu.
Minister je dodal, da ne bo prihodnosti za mir, stabilnost in varnost za obe strani, če Hamas ostane na oblasti v Gazi.
Izraelski zunanji minister je ob tem še dodal, da je Izrael zavezan doseganju vseh ciljev svoje vojne proti Hamasu, vključno z odstranitvijo njegovih vladnih in vojaških zmogljivosti v Gazi. Če mednarodna skupnost želi trajno prekinitev ognja, potem mora to vključevati odstranitev Hamasa kot vojaške sile in vladajoče entitete v Gazi, je pojasnil. "Teoretično lahko to dosežemo s sporazumom, a o tem se bomo pogajali v prihodnosti med prvo fazo," je dodal Sar.
ZN: Prvi tovornjaki začeli vstopati v Gazo
Združeni narodi so sporočili, da so prvi tovornjaki z dobrodelno pomočjo začeli vstopati v Gazo, potem ko je v palestinski enklavi po 15 mesecih vojne začelo veljati premirje med Izraelom in Hamasom.
"Prvi tovornjaki s pomočjo so začeli vstopati" nekaj minut po začetku uveljavitve prekinitve ognja, je na družbenem omrežju X zapisal začasni vodja urada ZN-a za pomoč na palestinskih ozemljih (OCHAoPt) Jonathan Wittall.
Svetovni program ZN za hrano (WFP) je medtem sporočil, da so njihovi tovornjaki z moko in paketi hrane vstopili v Gazo prek mejnega prehoda Kerem Šalom na jugu in Zikim na severu območja Gaze.
Druge tovornjake s pomočjo je bilo po poročanju BBC moč opaziti, kako vstopajo v enklavo prek prehoda Rafa, ki je edini prehod med Gazo in Egiptom, ki ga ne nadzira Izrael.
Po poročanju arabskih medijev se je skoraj 200 tovornjakov napotilo proti Gazi. Televizijski posnetki pa so pokazali tudi že prazne tovornjake, ki so se vračali v Egipt, potem ko so svoj tovor raztovorili v tranzitnem območju, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Agencija ZN-a za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) pa je sporočila, da je pripravljenih 4000 tovornjakov s pomočjo za Gazo, pri čemer jih polovica prevaža hrano in moko.
V skladu z dogovorom o premirju v Gazi in izpustitvi izraelskih talcev v zameno za palestinske zapornike, ki je bil dosežen v sredo v Dohi, naj bi vstop v Gazo vsak dan dovolili 600 tovornjakom s humanitarno pomočjo, pri čemer jih bo 300 namenjenih severu Gaze, kjer so razmere za civiliste še posebej težke.
Zagotavljanje nujne pomoči civilnemu prebivalstvu v uničeni palestinski enklavi se je sicer v preteklosti izkazalo za težavno. Poleg pomislekov Izraela glede varnosti in obsežnih pregledov tovora je velik problem predstavljalo tudi ropanje tovornjakov na območju Gaze.
Vodja UNRWA-ja Philippe Lazzarini je izrazil upanje, da "bi se napadi na konvoje pomoči v Gazi lahko zmanjšali, saj po prekinitvi ognja prihaja humanitarna pomoč".
Palestinsko gibanje Hamas pa je sporočilo, da spremljajo "operacije zagotavljanja pomoči in olajšanja našim ljudem z vsem potrebnim". Na tisoče razseljenih Palestincev se je kmalu po začetku premirja po več kot 15 mesecih vojne začelo vračati na svoje domove skozi opustošene predele Gaze.
Dogovor začel veljati z nekajurno zamudo
Dogovor o prekinitvi ognja v Gazi in izmenjavi ujetnikov bi sicer moral začeti veljati že zjutraj, a je izraelski premier Netanjahu zahteval, da mora Hamas predtem izročiti seznam talcev, ki jih bo izpustil. Netanjahu je zahtevo, da mora Hamas posredovati seznam talcev, ki jih namerava izpustiti, ponovil eno uro pred napovedanim začetkom premirja.
"Premier je naročil izraelski vojski, da se premirje, ki bi se moralo začeti ob 8.30 (ob 7.30 po slovenskem času), ne bo začelo, dokler Izrael ne bo dobil v roke seznama izpuščenih ujetnikov. Hamas je obljubil ta seznam," so sporočili iz kabineta Netanjahuja. Nato je tudi predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari Hamas obtožil, da ni izpolnil danih obljub in da bo do takrat Izrael nadaljeval napade na Gazo.
V dogovoru o prekinitvi ognja je sicer zapisano, da je treba seznam talcev posredovati najmanj 24 ur pred njihovo napovedano izpustitvijo.
Hamas: Zamuda zaradi tehničnih težav
Predstavniki gibanja Hamas so v nedeljo znova zatrdili, da so zavezani uresničitvi dogovora, zamudo pri posredovanju imen izpuščenih talcev, ki naj bi jih predali Izraelu v prvi fazi, pa pripisali "tehničnim težavam na terenu".
Po poročanju palestinskih medijev pa se je izraelska vojska začela umikati z nekaterih območij pri Rafi.
Netanjahu je v soboto zvečer prvo fazo dogovora, ki naj bi trajala 42 dni, označil za začasno premirje in dejal, da si Izrael ob podpori ZDA pridržuje pravico nadaljevati vojno v Gazi.
V izraelskih napadih ubitih deset ljudi
Po preteku roka za začetek premirja je izraelska vojska izvedla nove napade na osrednji, južni in severni del Gaze. Kot so sporočili, so bile njihov cilj "teroristične tarče" na tem območju. Po poročanju zdravstvenega osebja v Gazi so bili v mestu Gaza ubiti trije Palestinci, v vsej enklavi pa najmanj deset ljudi, 25 pa je ranjenih.
Tri faze dogovora
Dogovor o prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov, ki so ga pogajalci Izraela in palestinskega gibanja Hamas ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli v sredo v Dohi, je v petek potrdil izraelski varnostni kabinet, v noči na soboto pa še izraelska vlada.
Dogovor zajema tri faze. V prvi, ki naj bi trajala šest tednov, naj bi Hamas najprej izpustil 33 od 94 izraelskih talcev, ki so še vedno v Gazi, Izrael pa približno tisoč palestinskih zapornikov. V preostalih dveh fazah naj bi sledila izpustitev preostalih talcev, postopen umik izraelskih sil z naseljenih območij v Gazi, pa tudi začetek povojne obnove enklave.
Predsednik ZDA Joe Biden je v sredo pojasnil, da dogovor v prvi fazi vključuje "popolno in dokončno ustavitev ognja", v drugi fazi pa "trajni konec vojne". Številni voditelji in predstavniki mednarodnih organizacij so že pozdravili dogovor in hkrati pozvali k zagotavljanju humanitarne pomoči za prebivalce opustošene Gaze in krepitvi prizadevanj za trajen mir v regiji.
Skupno je bilo od začetka vojne v Gazi 7. oktobra 2023 po zadnjih podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih okoli 46.900 ljudi, še več kot 110.000 pa ranjenih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje