Palestinci, ki živijo v Riadu v Savdski Arabiji, spremljajo izjavo katarskega premierja Al Tanija. Foto: Reuters
Palestinci, ki živijo v Riadu v Savdski Arabiji, spremljajo izjavo katarskega premierja Al Tanija. Foto: Reuters

Guterres je pozdravil sprejetje dogovora, ki so ga z izraelskimi predstavniki in predstavniki Hamasa dosegli katarski, egiptovski in ameriški pogajalci. Dodal je, da so Združeni narodi na voljo, da "pomagajo pri izpolnjevanju tega dogovora in dobavi trajne humanitarne pomoči neštetim Palestincem, ki še vedno trpijo."

Dogovor o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi izraelskih talcev je z olajšanjem pozdravil tudi visoki komisar ZN-a za človekove pravice Volker Türk. "Vpletene strani v konfliktu in vse vplivne države pozivam, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, da bi zagotovile uspeh naslednjih faz prekinitve ognja, vključno z izpustitvijo vseh talcev, in da bi se vojna v celoti končala," je dejal. "Hrana, voda, zdravila, zavetje in zaščita so sedaj najpomembnejše prednostne naloge. Ne smemo izgubljati časa," je še dodal visoki komisar ZN.

"Zagotoviti moramo hiter, neoviran in neprekinjen dostop do humanitarne pomoči in oskrbe, da bi se lahko odzvali na neizmerno trpljenje, ki ga je povzročila ta vojna," pa je na omrežju X zapisal vodja agencije ZN-a za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) Philippe Lazzarini.

Biden: Tak dogovor sem predlagal maja

Ameriški predsednik Joe Biden je poudaril, da je to "natančen okvir dogovora, kot ga je sam predlagal maja. Natančen." Dodal je, da sta njegova administracija in ekipa njegovega naslednika Donalda Trumpa "delali kot eno". "Rad pa bi poudaril, da je bil ta dogovor pripravljen in izpogajan v času moje administracije, vendar bo njegove pogoje večinoma izvajala naslednja administracija. V zadnjih dneh smo govorili kot ena ekipa," je dejal novinarjem v Beli hiši. Na koncu pa je na vprašanje, ali bi zasluge za dogovor pripisal sebi ali Trumpu, odgovoril z vprašanjem: "Ali je to šala?"

Sorodna novica Izrael in Hamas dosegla dogovor o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi talcev

Egiptovski predsednik Abdel Fatah Al Sisi je prav tako pozdravil dogovor o prekinitvi ognja v Gazi in poudaril pomen hitre dostave humanitarne pomoči v Gazo.

"Upanje za celotno regijo"

"Toplo pozdravljam dogovor o prekinitvi ognja in izpustitvi talcev v Gazi. Talci se bodo ponovno srečali s svojimi bližnjimi, humanitarna pomoč pa bo lahko prišla do civilistov v Gazi. To prinaša upanje celotni regiji, kjer so ljudje predolgo trpeli neizmerno trpljenje. Obe strani morata v celoti izvajati ta sporazum, ki je korak k trajni stabilnosti v regiji in diplomatski rešitvi konflikta," je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

"Po predolgih mesecih konflikta čutimo veliko olajšanje za talce, njihove družine in prebivalce Gaze. Upajmo, da bo to premirje končalo spopade in pomenilo začetek trajnega miru. Belgija je pripravljena pomagati," je sporočil belgijski premier Alexander De Croo. Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock pa je zapisala: "V teh urah obstaja upanje, da bodo talci končno izpuščeni in da se bo končalo umiranje v Gazi. Vsi, ki nosijo odgovornost, morajo zdaj poskrbeti, da bo ta priložnost izkoriščena."

Nemški kancler Olaf Scholz je prav tako izrazil upanje, da bo dogovor o prekinitvi ognja privedel do trajne prekinitve sovražnosti v Gazi. Tudi on je pozval k doslednemu spoštovanju sporazuma.

Joeju Bidnu sta družbo delala podpredsednica Kamala Harris in zunanji minister Antony Blinken. Foto: Reuters
Joeju Bidnu sta družbo delala podpredsednica Kamala Harris in zunanji minister Antony Blinken. Foto: Reuters

Z njo se strinja tudi britanski premier Keir Starmer, ki je zapisal: "Po mesecih uničujočega prelivanja krvi in neštetih izgubljenih življenjih je to dolgo pričakovana novica, ki sta jo izraelsko in palestinsko ljudstvo obupno čakala. Za nedolžne Palestince, katerih domovi so se čez noč spremenili v vojno območje, in številne, ki so izgubili življenje, mora ta prekinitev ognja omogočiti velik porast humanitarne pomoči, ki je tako zelo potrebna za končanje trpljenja v Gazi. Nato pa se moramo osredotočiti na to, kako zagotoviti trajno boljšo prihodnost za izraelsko in palestinsko ljudstvo, ki bo temeljila na rešitvi dveh držav, ki bo zagotavljala varnost in stabilnost Izraela ter suvereno in uspešno palestinsko državo."

Sorodna novica Slovenija pozdravlja dogovor med Hamasom in Izraelom. "Dogovor je dolgo pričakovan korak."

Za rešitev dveh držav se je v izjavi na omrežju X zavzel tudi španski premier Pedro Sanchez. "Dogovor je ključnega pomena za regionalno stabilnost in predstavlja nujni korak na poti do rešitve dveh držav in pravičnega miru, ki spoštuje mednarodno pravo. Dogovor bi moral končati konflikt ter omogočiti reševanje težkih humanitarnih razmer v Gazi in izpustitev vseh talcev," je zapisal.

Pomen izpustitve talcev ter prizadevanj za trajen in pravičen mir na Bližnjem vzhodu z rešitvijo dveh držav je v svoji izjavi izpostavila tudi italijanska premierka Giorgia Meloni, ki je ob tem zagotovila, da je Italija pripravljena sodelovati pri stabilizaciji in obnovi Gaze.

Turški zunanji minister Hakan Fidan je poudaril, da je dogovor tudi pomemben korak za stabilnost v celotni regiji ter dodal, da bo Turčija nadaljevala prizadevanja za rešitev dveh držav.

Jemenski uporniški hutijevci pa so sporočili, da "čestitajo vsem odporniškim skupinam v Gazi" in dodali, da izraelska okupacija Gaze še naprej predstavlja "nevarnost za stabilnost in varnost v regiji".