Žalovanje za ubitimi v izraelskem napadu v Han Junisu. Foto: Reuters
Žalovanje za ubitimi v izraelskem napadu v Han Junisu. Foto: Reuters

Izraelska vojska je napad na dom družine Tabatibi v mestu Gaza izvedla brez predhodnega opozorila. Napad je povzročil požar, pripadniki civilne zaščite pa so sporočili, da je velika večina trupel raztrganih na kose, poroča Al Džazira. V napadu so bile precej poškodovane tudi okoliške stavbe.

Medtem direktor bolnišnice Kamal Advan na severu Gaze Hosam Abu Safija poroča o izraelskih ostrostrelskih napadih na bolnišnični oddelek za intenzivno nego.

Direktor bolnišnice je dejal, da izraelska vojska uporablja novo taktiko. Ostrostrelci streljajo neposredno na osebje oddelka za intenzivno nego, je dejal. "To je edini oddelek, ki ponuja intenzivno nego na severu Gaze. Na srečo ni bil v streljanju nihče zadet, a bilo je več strelov skozi okna," je dejal.

Abu Safija je dejal, da ne morejo ostati v bolnišnici, obenem pa je tudi ne morejo zapustiti. Izraelska vojska je tudi napadla generatorje, zaradi česar je v bolnišnici zmanjkalo elektrike, je dejal. Vojska na ljudi na območju bolnišnice strelja tudi z brezpilotnimi letalniki, je opozoril direktor bolnišnice.

Razdejanje v Han Junisu. Foto: EPA
Razdejanje v Han Junisu. Foto: EPA

Direktor WHO-ja poziva h "koncu pekla"

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je dejal, da je ekipa WHO-ja pred dvema dnevoma dosegla bolnišnico. Izraelske oblasti so v prejšnjem tednu samovoljno zanikale dostop do bolnišnice, preprečile so tudi ponovno napotitev mednarodne zdravniške ekipe, ki je morala 6. decembra bolnišnico zaradi napadov zapustiti.

Ghebreyesus je opozoril, da so bili v zadnjih napadih poškodovani zaloge kisika, generatorji, razbita so bila okna in vrata. "Razmere v bolnišnici so preprosto grozne. Pozivamo k zaščiti zdravstva in koncu tega pekla! Prekinitev ognja!" je dejal vodja WHO-ja.

Poročila o ubitih otrocih v Han Junisu

V nedeljo je Izrael bombardiral šolo Ahmad Bin Abdul Aziz v Han Junisu na jugu Gaze, ki jo upravlja ZN, pri čemer je bilo ubitih najmanj 20 ljudi.

Žrtve so odpeljali v bližnjo bolnišnico Naser, kjer delujejo tuji zdravniki iz humanitarnih organizacij Medical Aid for Palestinians in Mednarodni odbor za reševanje.

Eden od zdravnikov je dejal, da je bil urgentni oddelek "poln žensk, otrok in starejših bolnikov s hudimi poškodbami". "Nehal sem šteti bolnike, ki so prišli s poškodbami, ki jih nisem nikoli videl". "Naštel sem najmanj 18 žrtev, ki so umrli na urgenci, od tega je bilo 12 otrok, mlajših od 12 let," je dejal.

Kot je dejal zdravnik, je bil prvi ranjenec triletna deklica, ki so ji delci šrapnelov odprli levo stran čela in ji prebili lobanjo.

"Povsem jasno je, da otroci, ki sem jih videl včeraj, niso člani kakšne oborožene skupine, to so mladi, otroci, ki so skušali pobegniti pred vojno tako, da so se zatekli v šolo ZN-a. A so bili vseeno pobiti, tega ne morem drugače opisati," je dejal zdravnik.

Norveški svet za begunce (NRC) je medtem opozoril na več sto tisoč razseljenih družin, ki se brez zaščite spopadajo z zimskim mrazom in dežjem.

Izraelske oblasti vztrajno preprečujejo dobavo potrebnih materialov za izdelavo zavetišč pred zimskimi razmerami, opozarjajo v organizaciji.

Šotorišče za razseljene Palestince v Deir el Balaju v osrednji Gazi. Foto: Reuters
Šotorišče za razseljene Palestince v Deir el Balaju v osrednji Gazi. Foto: Reuters

Kac: Izrael bo ohranil nadzor v Gazi

Izraelski obrambni minister Izrael Kac je dejal, da bo Izrael imel "varnostni nadzor nad Gazo s polno svobodo delovanja" po porazu Hamasa, tako kot to velja na okupiranem Zahodnem bregu.

"Ne bomo dovolili vrnitve v realnost pred 7. oktobrom," je poudaril izraelski minister.

Gaza in Zahodni breg sta sicer pod izraelsko vojaško okupacijo od leta 1967, Gaza pa je bila od leta 2007 tudi tarča izraelske blokade, zaradi katere je bila Gaza obubožana, več kot dva milijona njenih prebivalcev, od tega polovica otrok, pa je bilo zaprtih v tem delu Palestine.

Izraelski finančni minister Bezalel Smotrič pa je dejal, da si bo Izrael prizadeval "okrepiti svoj nadzor nad vsemi deli naše dežele", pri čemer je mislil na palestinska ozemlja pod izraelsko okupacijo.

Smotrič je dejal, da ne bodo dovolili Palestincem, da bodo ustanovili palestinsko državo, "ki bi ogrozila naš obstoj tukaj".

Nadaljevanje pogovorov v Dohi

V Dohi se nadaljujejo pogovori za prekinitev ognja v Gazi. V ponedeljek je tja na pogovore s katarskimi posredniki prispela skupina predstavnikov Izraela. Pogovori naj bi trenutno potekali na ravni delovnih skupin Izraela in Katarja.

Pred tem je izraelski obrambni minister Kac v ponedeljek članom zunanjepolitičnega odbora parlamenta izrazil optimizem glede pogovorov, češ da tako blizu dogovoru še niso bili.

Da pogajanja napredujejo in so dogovoru bližje kot kadar koli doslej, je potrdil tudi neimenovani visoki predstavnik palestinskega gibanja Hamas v Dohi. Medtem ko naj bi sami katarskim in egiptovskim posrednikom izrazili pripravljenost na končanje vojne, ga skrbi, da bo sprejetje dogovora preprečil izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Je pa znova zatrdil, da Hamas ne bo sprejel ničesar manj od dogovora, ki bi vodil v popolno in trajno končanje vojne, popoln umik izraelske vojske z območja Gaze, vrnitev razseljenih in obsežno izmenjavo palestinskih zapornikov, ki so zajeti v izraelskih zaporih, in izraelskih ujetnikov v Gazi.