Predstavniki civilne zaščite in reševalcev v Gazi slavijo kljub zamiku uveljavitve dogovora. Foto: Reuters
Predstavniki civilne zaščite in reševalcev v Gazi slavijo kljub zamiku uveljavitve dogovora. Foto: Reuters

Kot je sporočilo oboroženo krilo Hamasa, Brigade Ezedin al Kasam, bodo danes izpustili izraelske talke Romi Gonen, Emily Damari in Doron Steinbrecher, ki so jih palestinski borci vzeli za talke med napadom na Izrael 7. oktobra 2023 in jih prepeljali v Gazo. Steinbrecher in Damari, ki ima britansko in izraelsko državljanstvo, so odpeljali iz kibuca Kfar Azra, Gonen pa so ujeli, ko je skušala pobegniti z glasbenega festivala Supernova.

Da so prejeli seznam prvih izpuščenih talk, so potrdili tudi v Tel Avivu. "Izrael je prejel seznam talcev, ki naj bi bili danes izpuščeni," so sporočile izraelske oblasti in dodale, da varnostne službe preverjajo podrobnosti. Izrael je nato ob 11.15 po srednjeevropskem času potrdil tudi uveljavitev premirja v Gazi.

Omenjene tri talke naj bi bile izpuščene po 15.00 po srednjeevropskem času. Urad Netanjahuja je dodal, da bo Hamas v prihodnjem tednu izpustil še štiri žive izraelske talce, objavili pa so tudi imena vseh 33 talcev, ki naj bi bili v skladu z dogovorom izpuščeni v prvi fazi dogovora. Med njimi sta tudi najmlajši in najstarejši ujetnik, ki sta bila ob ugrabitvi stara devet mesecev oziroma 86 let.

Po napovedih bo izpustitvi treh izraelskih talk sledila izpustitev okoli 90 palestinskih zapornikov. V prvi od treh faz dogovora naj bi Hamas izpustil 33 od 94 talcev, Izrael pa tisoč palestinskih zapornikov.

Svojci izraelskih talcev nestrpno čakajo, da bodo ujetniki izpuščeni. Foto: Reuters
Svojci izraelskih talcev nestrpno čakajo, da bodo ujetniki izpuščeni. Foto: Reuters

Dogovor začel veljati z nekajurno zamudo

Dogovor o prekinitvi ognja v Gazi in izmenjavi ujetnikov bi sicer moral začeti veljati že zjutraj, a je izraelski premier Netanjahu zahteval, da mora Hamas predtem izročiti seznam talcev, ki jih bo izpustil. Netanjahu je zahtevo, da mora Hamas posredovati seznam talcev, ki jih namerava izpustiti, ponovil eno uro pred napovedanim začetkom premirja.

"Premier je naročil izraelski vojski, da se premirje, ki bi se moralo začeti ob 8.30 (ob 7.30 po slovenskem času), ne bo začelo, dokler Izrael ne bo dobil v roke seznama izpuščenih ujetnikov. Hamas je obljubil ta seznam," so sporočili iz kabineta Netanjahuja. Nato je tudi predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari Hamas obtožil, da ni izpolnil danih obljub in da bo do takrat Izrael nadaljeval napade na Gazo.

V dogovoru o prekinitvi ognja je sicer zapisano, da je treba seznam talcev posredovati najmanj 24 ur pred njihovo napovedano izpustitvijo.

Hamas: Zamuda zaradi tehničnih težav

Predstavniki gibanja Hamas so v nedeljo znova zatrdili, da so zavezani uresničitvi dogovora, zamudo pri posredovanju imen izpuščenih talcev, ki naj bi jih predali Izraelu v prvi fazi, pa pripisali "tehničnim težavam na terenu".

Po poročanju palestinskih medijev pa se je izraelska vojska začela umikati z nekaterih območij pri Rafi.

Netanjahu je v soboto zvečer prvo fazo dogovora, ki naj bi trajala 42 dni, označil za začasno premirje in dejal, da si Izrael ob podpori ZDA pridržuje pravico nadaljevati vojno v Gazi.

Izraelska vojska je zjutraj nadaljevala bombardiranje Gaze. Foto: AP
Izraelska vojska je zjutraj nadaljevala bombardiranje Gaze. Foto: AP

V izraelskih napadih ubitih deset ljudi

Po preteku roka za začetek premirja je izraelska vojska izvedla nove napade na osrednji, južni in severni del Gaze. Kot so sporočili, so bile njihov cilj "teroristične tarče" na tem območju. Po poročanju zdravstvenega osebja v Gazi so bili v mestu Gaza ubiti trije Palestinci, v vsej enklavi pa najmanj deset ljudi, 25 pa je ranjenih.

Tri faze dogovora

Dogovor o prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov, ki so ga pogajalci Izraela in palestinskega gibanja Hamas ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli v sredo v Dohi, je v petek potrdil izraelski varnostni kabinet, v noči na soboto pa še izraelska vlada.

Dogovor zajema tri faze. V prvi, ki naj bi trajala šest tednov, naj bi Hamas najprej izpustil 33 od 94 izraelskih talcev, ki so še vedno v Gazi, Izrael pa približno tisoč palestinskih zapornikov. V preostalih dveh fazah naj bi sledila izpustitev preostalih talcev, postopen umik izraelskih sil z naseljenih območij v Gazi, pa tudi začetek povojne obnove enklave.

Predsednik ZDA Joe Biden je v sredo pojasnil, da dogovor v prvi fazi vključuje "popolno in dokončno ustavitev ognja", v drugi fazi pa "trajni konec vojne". Številni voditelji in predstavniki mednarodnih organizacij so že pozdravili dogovor in hkrati pozvali k zagotavljanju humanitarne pomoči za prebivalce opustošene Gaze in krepitvi prizadevanj za trajen mir v regiji.

Izraelska vojska je sicer kljub sklenitvi dogovora o premirju v preteklih dneh nadaljevala napade na Gazo, od srede pa je bilo v enklavi ubitih več kot sto ljudi. Skupno je bilo od začetka vojne v Gazi 7. oktobra 2023 po zadnjih podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih okoli 46.900 ljudi, še več kot 110.000 pa ranjenih.