Razseljeni ljudje v begunskem taborišču Džabalija. Foto: Reuters
Razseljeni ljudje v begunskem taborišču Džabalija. Foto: Reuters

"Humanitarne agencije, vključno z UNRWA-jem, morajo dobiti dostop do severa Gaze," je na omrežju X zapisal Lazzarini, ki je ob tem opisal grozljive razmere, ki vladajo v tem delu razdejane enklave.

Izrael onemogoča dobavo pomoči, bolnišnice brez elektrike pa niso zmožne skrbeti za tamkajšnje prebivalce, opozarja Lazzarini. Zatočišča agencije ZN-a so prenapolnjena, po pričevanjih s severa pa mnoge, ki poskušajo zbežati, ubijejo, je še dodal.

Zaradi nevarnosti njihova trupla ostajajo na ulicah, prav tako so onemogočene misije reševanja izpod ruševin.

Lazzarini je v tej luči znova pozval k premirju v Gazi. Izrael to zavrača, tako kot redno zavrača očitke o dobavi zadostnih količin pomoči v Gazo.

Potem ko je Lazzarinijev namestnik Sam Rose v nedeljo na ameriški televiziji CNN opozoril na velike količine humanitarne pomoči, ki čaka na vstop v Gazo, ga je Cogat, organ izraelskega obrambnega ministrstva, pristojen za palestinske civilne zadeve, obtožil laganja, češ da so za dobavo trenutno odprti trije prehodi z Gazo.

Na nezadostno pomoč civilnemu prebivalstvu so v nedavnem pismu izraelskim oblastem opozorili tudi v Washingtonu.

UNDP: Vojna je stopnjo človeškega razvoja v Gazi vrnila na raven iz leta 1955

Vojna v Gazi je opustošila palestinsko gospodarstvo, ki je zdaj za 35 odstotkov manjše, kot je bilo ob začetku izraelske invazije pred enim letom, medtem ko se je stopnja razvoja v Gazi znižala na raven iz petdesetih let prejšnjega stoletja, je sporočil Program Združenih narodov za razvoj (UNDP).

Ob predstavitvi nove študije o družbenoekonomskih učinkih vojne, ki je po navedbah palestinskih uradnikov zahtevala več kot 42.500 življenj, je Chitose Noguchi iz UNDP-ja dejala, da se po nekaterih merilih stopnja revščine v regiji zaradi motenj približuje 100 odstotkom, stopnja brezposelnosti pa je zdaj 80-odstotna.

"Palestina se spopada s težavami brez primere," je dejala Noguchi. "V Gazi se je stopnja razvoja vrnila za približno 70 let, v leto 1955", je še dejala.