Ministri Francije, Nemčije, Italije in Združenega kraljestva so sledili ZDA pri obsodbi načrtovane širitve izraelskih naselbin na palestinskem ozemlju.
"Močno nasprotujemo enostranskim dejanjem, ki le stopnjujejo napetosti med Izraelci in Palestinci ter spodkopavajo prizadevanja za dosego izpogajane rešitve v obliki dveh držav," so sporočili evropski ministri.
Po poročanju Al Džazire so dodali, da podpirajo "celovit, pravičen in trajni mir na Bližnjem vzhodu", do katerega mora po njihovih besedah priti skozi "neposredna pogajanja med stranema".
Obsodbi dejanj Izraela se je pridružila tudi norveška zunanja ministrica Anniken Huitfeldt. "Izraelska politika naseljevanja na zasedenih ozemljih je v nasprotju z mednarodnim pravom in mora biti ustavljena," je dejala Huitfeldt.
Širitev naselbin so obsodili tudi Jordanija, Egipt in Savdska Arabija.
Na drugi strani izraelski skrajno desni minister za državno varnost Itamar Ben-Gvir pravi, da želi videti več judovskih naselbin. "Dežela Izrael pripada ljudstvu Izraela," je dejal.
V nedeljo je izraelska vlada soglasno odobrila uzakonitev devetih majhnih naselbin, ki jih do tedaj Izrael uradno ni priznaval, vlada pa je napovedala tudi skorajšnjo odobritev dodatne gradnje v obstoječih naselbinah.
"Devet naselbin je lepo, a ni dovolj. Hočemo veliko več."
"To je naša misija. To je naša doktrina. Devet naselbin je lepo, a ni dovolj. Hočemo veliko več," je dejal minister Ben-Gvir, ki je bil leta 2007 v Izraelu obsojen podpiranja organizacije Kah, ki je bila v Izraelu označena za teroristično, in rasističnega hujskanja zoper Palestince, predlagal je tudi izgon "nelojalnih" državljanov Izraela palestinskega rodu.
Finančni minister Bezalel Smotrič je dejal, da bodo odobrili okoli 10.000 novih stanovanjskih enot na zasedenem ozemlju.
Nasprotovanje širitvi nezakonitih naselbin je v ponedeljek izrazil tudi ameriški zunanji minister Antony Blinken, ki pa ni nakazal, da bodo ZDA, največja podpornica Izraela, glede tega kakor koli ukrepale.
Smotrič, ultrareligiozni naseljenec, je dejal, da so on in njegovi zavezniki "zavezani popolni ostranitvi omejitev za gradnjo" za judovske naseljence na okupiranem Zahodnem bregu.
Na Zahodnem bregu in v Vzhodnem Jeruzalemu živi že okoli 700.000 judovskih naseljencev, in sicer v večjih in manjših mestih, ki so zgrajena na strateških lokacijah zato, da bi preprečili ustanovitev celovite in povezane palestinske države. Izrael je omenjena ozemlja in Gazo zasedel v vojni leta 1967.
Izraelske naselbine na okupiranem palestinskem ozemlju so nezakonite po mednarodnem pravu in pomenijo vojni zločin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje