Na svetu je še vedno preveč revnih ljudi, bogate države pa naredijo premalo, da bi jim pomagale. Foto: Reuters
Na svetu je še vedno preveč revnih ljudi, bogate države pa naredijo premalo, da bi jim pomagale. Foto: Reuters

Poročilo o izpolnjevanju ciljev tisočletja, ki so ga objavili v Združenih narodih, opozarja, da bi lahko neizpolnjevanje omenjene obljube resno ogrozilo zmanjšanje svetovne revščine do leta 2015, kar so si pred osmimi leti zadali svetovni voditelji. V poročilu so zapisali, da so države sicer dosegle nekaj napredka, a ne dovolj.

V poročilu je zapisano, da bogate države ne izpolnjujejo obljub, ki so jih dale leta 2005 na vrhu v Gleneaglesu. Res je, da so najrevnejšim državam odpisale nekaj dolga, niso pa izpolnile obljub o pomoči na področju trgovine in razvoja. Prav tako so v poročilu zapisali, da bodo morale bogate države pomoč še povečati za 18 milijard dolarjev na leto.

Ban Ki Mun: Zmanjkuje nam časa
Generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun je dejal, da je poročilo opozorilo bogatim državam. "Izpolnjevanje obljub držav članic ni zadovoljivo, saj niso izpolnile načrta, ki smo ga zastavili," je povedal Ban Ki Mun in dodal, da so države že prišle v drugo polovico boja proti revščini. "Zmanjkuje nam časa," je še dodal Ban.

Uslužbenec ZN-a je ZDA, Japonsko in Evropsko unijo pozval, naj revnim državam izročijo denar, ki so ga obljubili. Diplomati držav Evropske unije pa so dejali, da bi lahko več denarja za boj proti revščini namenile tudi bogate zalivske države in Kitajska, pa tudi Rusija bi ga lahko namenila več.

16. septembra se bodo v New Yorku na odprtju zasedanja 63. Generalne skupščine Združenih narodov zbrali voditelji vseh držav članic, ki se bodo dotaknili tudi zmanjševanja revščine in ciljev tisočletja.

B. T.