Glasovanju o podpori Boltonu so se v senatnem odboru izognili. Foto: epa
Glasovanju o podpori Boltonu so se v senatnem odboru izognili. Foto: epa
Predsednik Bush
Bushu pri imenovanju Boltona nasprotuje celo lastna stranka. Foto: epa

Z 10 glasovi proti 8 demokratskim so republikanski senatorji izglasovali sklep, da bo o Boltonovem imenovanju za predstavnika ZDA v ZN-u razpravljal celoten senat.

To se je zgodilo potem, ko je ključni republikanski senator slovensko-srbskega rodu George Voinovich dejal, da bi moral o njegovem imenovanju razpravljati senat, ne da bi odbor glasoval o podpori kandidatu.

Voinovich, ki je aprila presenetil strankarske kolege v senatnem odboru, ko je podprl zahtevo demokratov po dodatnem času za preučitev Boltonovega dosjeja, meni, da on zaradi preteklih stališč do ZN-a ni pravi mož za odposlanca ZDA v organizaciji. Po Voinovichevem prepričanju Bolton predstavlja tipičnega človeka, ki ne sodi v diplomatske kroge.

Senca nad izbiro
Ameriški predsednik George Bush, ki je Boltona imenoval za kandidata, je tako postavljen v kočljiv položaj, saj Bolton ni prejel brezpogojne podpore niti v lastni stranki.

V senatu imajo republikanci ugodno večino 55 proti 45 glasovom, vendar zaplet kljub temu meče slabo luč na izbiro predsednika Busha. Boltonovemu imenovanju za predstavnika ZDA v ZN-u demokrati nasprotujejo zaradi njegovih nekdanjih spornih stališč o pomenu organizacije.