Podpisniki peticije so zahtevali uveljavljanje pravila, v skladu s katerim bi morali referendum ponoviti, če bi ob udeležbi, nižji od 75 odstotkov, obstanek ali izstop podprlo manj kot 60 odstotkov volivcev. Na referendumu 23. junija je za izstop iz Unije glasovalo 17,4 milijona volivcev, kar je 51,9 odstotka, volilna udeležba pa je znašala 72,2 odstotka. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, to pomeni, da bi morali referendum ponoviti.
Drugače pa menijo v vladi. "Kot je 27. junija v nagovoru v spodnjem domu parlamenta dejal premier, je bil referendum najpomembnejši izraz demokracije v britanski zgodovini, saj se je izreklo 33 milijonov ljudi," je britansko zunanje ministrstvo zapisalo v odgovoru, ki ga je po elektronski pošti prejel vsak podpisnik peticije, objavljene na spletni strani britanskega parlamenta.
"Premier in vlada sta jasno povedala, da gre za edinstveno odločitev generacije (...) in da je treba odločitev spoštovati. Zdaj se moramo osredotočiti na postopek izstopa iz EU-ja. Vlada je v okviru pogajanj odločena zagotoviti najboljši izid za Britance," so še poudarili.
Izid junijskega referenduma je dodobra pretresel evropsko in britansko javnost, med političnimi posledicami pa je tudi napovedani odstop britanskega konservativnega premierja Davida Camerona, ki je referendum sicer sklical, a je zagovarjal obstanek države v EU-ju. Za mesto njegove naslednice, ki bo znana 9. septembra, se potegujeta državna sekretarka Andrea Leadsom in notranja ministrica Theresa May. Nova predsednica vlade bo morala v skladu s 50. členom lizbonske pogodbe sprožiti postopek za izstop Velike Britanije iz Unije.
Novo vodstvo konservativcev, kaj pa laburistov?
V težavah je tudi opozicijska Laburistična stranka, ki jo vodi Jeremy Corbyn. Ta vztraja na položaju, čeprav ga večina laburističnih poslancev na tem položaju ne podpira, odstopilo pa je tudi veliko članov laburistične vlade v senci. A Corbyn poudarja, da je lani s 60-odstotno večino glasov članov stranke in njenih podpornikov osvojil mesto predsednika stranke, od referenduma konec junija pa se je po poročanju Guardiana članstvo stranke povečalo za 100.000 in je zdaj pri 500.000 najvišje v sodobni zgodovini stranke.
V stranki sta nastala dva tabora, pri čemer eden podpira Corbyna (Momentum), eden pa mu nasprotuje (Saving Labour - Reševanje laburistične stranke). V taboru, ki podpira predsednika stranke, menijo, da bi večina novih članov podprla Corbyna. Pri tem pa v taboru Saving Labour načrtno nabirajo člane, ki želijo, da Corbyn odstopi s položaja predsednika stranke, še poroča Guardian.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje