Kot je pojasnil prvak liberalnih demokratov za britanski časnik Financial Times, s stranko, ki želi "razbiti državo na koščke", ne želi sodelovati, ker nimajo nič skupnega.
Zmagovalca z večino ne bo
Glede na javnomnenjske raziskave bo boj med konservativci in laburisti za zmago na volitvah izredno tesen, saj se obojim obeta približno tretjina glasov. Tako negotovih volitev naj ne bi bilo na Otoku že desetletja. Stranke in mediji tako že razmišljajo o oblikovanju koalicij po volitvah.
Manjšinska vlada s podporo Škotov?
Po enem izmed scenarijev laburisti razmišljajo o tem, da bi s škotskimi nacionalisti sklenili dogovor o podpori. Prvi mož laburistov Ed Miliband je že dejal, da ne bi oblikoval uradne koalicije s SNP-jem, ni pa izključil možnosti bolj neuradnega zavezništva.
A Clegg je za Financial Times dejal, da svoji stranki ne bo nikoli priporočil sodelovanja v vladni koaliciji, ki bi bila odvisna od podpore SNP-ja in v kateri bi sicer uradno nekdanji vodja škotskih nacionalistov Alex Salmond lahko "pritisnil na stikalo vsakič, ko bi se mu zahotelo".
Ključna negotovost izida majskih volitev je pogojena s posebnostjo britanskega enokrožnega večinskega volilnega sistema - oz. po domače - izvoljen je poslanec z največ glasovi v volilnem okrožju, četudi samo za en glas in relativnim nizkim odstotkom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje