Predsednik pravi, da gredo ZDA v Iraku proti zmagi. Foto: EPA
Predsednik pravi, da gredo ZDA v Iraku proti zmagi. Foto: EPA
Ameriški vojak v Iraku
Prisotnost ameriške vojske v Iraku naj bi bila zelo draga. Foto: EPA

V govoru pred veterani vojn na tujem ozemlju je dejal, da bo napredek v Iraku dosežen z leti. S tem želi Bush pridobiti zaupanje skeptičnih Američanov kljub vse več žrtvam tudi na ameriški strani.

Ob tem je dal Bush jasno vedeti, da se pripravlja na boj z demokrati na prihajajočih novembrskih volitvah v kongres, ki je zdaj v rokah republikancev.

Dejal je, da Američani dobro poznajo razliko med poštenimi krtiki, ki se sprašujejo o načinu vodenja vojne in "partizanskimi" kritiki, ki trdijo, da so ZDA v vojni zaradi nafte.

Vojna zelo draga za ZDA
Dve ameriški univerzi pa sta objavili skupno študijo, ki ugotavlja, da naj bi vojna v Iraku ZDA stala med 1.000 in 2.000 milijard dolarjev. Avtorja študije, profesor Joseph Stiglitz iz Univerze Columbia in profesorica s harvardske univerze Linda Bilmes, navajata, da naj bi po zmerni oceni vojna stala okoli 1.026 milijard dolarjev, po bolj skrajni oceni pa naj bi stala 1.854 milijard dolarjev.

Pri tem sta upoštevala tudi stroške, kot so zdravljenje ranjenih vojakov, nadomestitev izrabljene vojaške opreme ter posledice višje cene nafte na ameriško gospodarstvo. Teh uradna poročila v svojih ocenah ne zajemajo.

Te številke pa so mnogo višje od ocene ameriškega kongresa, ki je v poročilu 7.
oktobra 2005 zapisal, da so ZDA za boje v Iraku do zdaj porabile 251 milijard dolarjev.