Proti predlogu zakona je bilo 176 kongresnikov, zanj pa 247, torej 35 glasov premalo, da bi preprečili predsednikov veto. Bush, ki je svoj prvi veto v mandatu uporabil prav proti podobnemu zakonu, ki bi omilil omejitve zveznega financiranja raziskav izvornih celic človeških zarodkov, je napovedal, da bo veto znova vložil, saj noče, da bi ameriški davkoplačevalci financirali namerno uničevanje človeških zarodkov.
Predsednica predstavnišekga doma Nanc Pelosi je Busha pozvala, naj ne uporabi veta in naj raje podpiše zakon, saj bo ta pomagal rešiti življenja in ponudil novo možnost trpečim ljudem. Busha je tudi opozorila, da je zakonu naklonjena večina Američanov. Kmalu po prihodu v Belo hišo je Bush dovolil zvezno financiranje pri 78 primerih izvornih celic, vendar so znanstveniki ugotovili, da jih je večina neuporabnih.
Predlog zakona predvideva raziskave izvornih celic človeških zarodkov s klinik za umetno oploditev, za katere je v vsakem primeru predvideno, da jih bodo zavrgli. Darovalci zarodkov bi se morali s tem pisno strinjati.
Zagovorniki zakona menijo, da bi ta olajšal možnost zdravljenja doslej neozdravljivih bolezni. Izvorne celice zarodkov se lahko namreč razvijejo v različna tkiva in organe. Nasprotniki se bojijo, da bi uspešnost takih raziskav lahko povzročila množično "pridelovanje" zarodkov, ki bi jih uničevali za medicinske namene. Trdijo, da so najnovejša odkritja na Japonskem in v ZDA pokazala, da se lahko izvorne celice razvijejo tudi pri kožnih celicah miši.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje