George W. Bush v šestih letih, kar je na najvišjem položaju v ZDA, dal veto le na en predlog. Foto: EPA
George W. Bush v šestih letih, kar je na najvišjem položaju v ZDA, dal veto le na en predlog. Foto: EPA
Nancy Pelosi
Demokrati z Nancy Pelosi na čelu obljubljajo novo smer za Ameriko, ki je v šestih letih Busheve vladavine izgubila vso naklonjenost svetovne javnosti. Foto: AP

Nekateri predlogi demokratov so za republikanskega predsednika kot nalašč, da uveljavi svojo pravico do veta.


Izvorne celice in minimalna plača
Eden izmed predlogov bi lahko bila reciklirana verzija raziskave izvornih celic, na kar je dal Bush lani julija svoj edini veto. Med preostalimi možnostmi so tudi ukrepi, ki bi dvignili minimalno plačo.

Demokratski prevzem kongresa in načrtovani 100-urni izbruh zakonodaje je pognal parlamentarne strokovnjake v brskanje po prašnih priročnikih o vetih in pripravljanje na morebitno besedno klanje med demokratsko večino in republikanci z Bushem na čelu

Ne boj, mesarsko klanje
Novi kongres zaenkrat še prevevajo obljube o dvostrankarskem sodelovanju, a obe strani se bosta od tega pacifizma verjetno zelo kmalu poslovili in se poslužili vseh razpoložljivih sredstev za uveljavitev svojega.

Ameriška politična sfera je sicer v celoti v senci Iraka, za katerega namerava Bush svojo strategijo predstaviti v prihajajočem tednu. Vsakršni poskusi zakonodajelcev, da bi oklestili proračun za vojno ali da bi posegli v Busheve vojaške odločitve, bi lahko vzpodbudile možnost veta.

Statistika na strani predsednikov
Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je že nakazala, da so dnevi predsednikovega svobodnega odločanja o vsem mimo, in dejala, da si volivci bolj kot vse želijo konec vojne.

Statistika vetov je bila v ameriški zgodovini vedno na strani predsednikov, ne gled nato, katera stranka nadzoruje kongres. Od kar je George Washington leta 1789 postal predsednik, je bilo 2.551 predsedniških vetov. Le šest od njih je bilo ovrženih.

K. S.