Bush je med obiskom na Japonskem dejal, da je Kitajska v zadnjih letih naredila nekaj korakov k večji odprtosti, a še ni končala poti. Opozoril je, da je Tajvan danes svobodna, demokratična in uspešna država, ki je ustvarila svobodno in demokratično kitajsko družbo.
Kljub podpori otoku se je Bush spet zavezal k politiki ene Kitajske. Peking je večkrat zagrozil, da bo preprečil poskus osamosvojitve Tajvana.
Bush je ostro kritiziral režima v Severni Koreji in Mjanmaru, kjer naj bi vojska posiljevala, mučila, ubijala in preseljevala ljudi. "V nasprotju s Kitajsko omenjeni državi nista naredili niti začetnih korakov proti svobodi," je dejal Bush.
Koizumi zavrnil očitke
Japonski premier Džuničiro Koizumi je poudaril pomen dobrega sodelovanja z ZDA in zavrnil očitke o predobrih odnosih s svetovno velesilo. "Menim, da bo okrepitev odnosov med ZDA in Japonsko koristilo našim odnosom s Kitajsko in s preostalimi azijskimi državami," je dejal Koizumi.
Bush in Koizumi bi se po mnenju diplomatov lahko dogovorila tudi o okrepljenem sodelovanju v boju proti terorizmu in vojni v Iraku ter preprečevanju pandemije ptičje gripe. Ena od tem bo tudi prepoved uvoza ameriške govedine zaradi BSE-ja.
Na Kitajsko v soboto
Bush je že pripotoval v Južno Korejo, kjer se bo v Pusanu udeležil konference Azijsko-pacifiškega gospodarskega sodelovanja (Apec), v soboto pa ga bodo gostili na Kitajskem. Bush bo turnejo končal v Mongoliji, ki jo bo obiskal kot prvi ameriški predsednik v zgodovini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje