Bush meni, da je iranski jedrski program netransparenten. Foto: EPA
Bush meni, da je iranski jedrski program netransparenten. Foto: EPA
Jedrski objekt v Isfahanu
Iran trdi, da je jedrski program civilen. Foto: Reuters

Govoril je po sestanku kabineta ameriške administracije, ameriška zunanja ministrica, ki se mudi v Londonu, pa je dejala, da Iran ni pripravljen poiskati kompromisa o svojem spornem jedrskem programu.

Pogovori v Londonu
V britanski prestolnici potekajo pogovori stalnih članic Varnostnega sveta ZN-a in Nemčije, kako ukrepati proti Iranu.

Ministri ZDA, Rusije, Kitajske, Velike Britanije, Francije in Nemčije skušajo najti skupen jezik pred četrtkovim zasedanjem sveta guvernerjev Agencije za jedrsko energijo, ki bo odločal o napotitvi iranskega jedrskega programa v Varnostni svet. Ta bi proti Iranu lahko uvedel ukrepe.

Izid pogovorov je negotov, saj Rusija in Kitajska ne podpirata ukrepov proti Iranu. Če se bo vprašanje znašlo v Varnostnem svetu ZN-a, bi ena od njiju lahko uporabila veto in preprečila sprejetje resolucije, ki bi omenjala sankcije.

Rusija je predlagala, da bi Iranu bogatila uran, kar so ZDA in EU pogojno podprli. Iran bi tako lahko pridobival jedrsko energijo (kar je po zagotovilih Teherana edini cilj jedrskega programa), hkrati pa bi mu preprečili razvoj jedrskega orožja. Iran predlog Moskve načeloma podpira, o njem pa se bodo pogajali 16. februarja.

Iran ne odstopa
Še pred sestankom v Londonu so se zunanji ministri EU-ja z iranskimi delegati sešli v Bruslju. Neki britanski diplomat je dejal, da Teheran na sestanku ni predlagal nič novega.