Britanski premier Cameron podpira članstvo Velike Britanije v EU-ju, a za njim ne stoji niti celotna vlada. Foto: Reuters
Britanski premier Cameron podpira članstvo Velike Britanije v EU-ju, a za njim ne stoji niti celotna vlada. Foto: Reuters
false
Ključni človek kampanje za izstop Velike Britanije iz Unije je nekdanji konservativni župan Londona Boris Johnson. Foto: Reuters

"Izolacionizem ni nikoli koristil naši državi. Vedno smo se morali vrniti in vedno za veliko višjo ceno," je premier opozoril pred referendumom o izstopu države iz EU-ja 23. junija v govoru v londonskem Britanskem muzeju.

Kot je poudaril, je EU pomagal pri spravi med državami in ohranja mir. Od konca druge svetovne vojne je v Evropi večinoma vladal mir, je poudaril Cameron, in dodal, da se samo dobri dve desetletji po koncu vojne v Bosni in Hercegovini Evropa spoprijema z agresivno Rusijo.

Vrste belih nagrobnikov na vojaških pokopališčih v državah Commonwealtha pričajo o ceni, ki jo je država plačala, ko je pomagala pri ponovni vzpostavitvi miru in reda v Evropi, je še dejal Cameron.

Vprašal je, ali so lahko gotovi, da sta mir in stabilnost v Evropi zagotovljena zunaj vsakega dvoma in ali se splača sprejeti to tveganje.

23. junija volivci in volivke o članstvu
Cameron, zagovornik obstanka Velike Britanije v Uniji, je za 23. junij razpisal referendum o članstvu v EU-ju. Tako tisti, ki se zavzemajo, da Velika Britanija ostane članica, kot tisti, ki so za izstop iz povezave, so v javnomnenjskih anketah trenutno izenačeni.

Nekdanji londonski župan Boris Johnson, ki je tako kot Cameron konservativec, pa ima popolnoma drugačno stališče kot premier. Po njegovem mnenju ima EU "protidemokratična nagnjenja" in povzroča "nestabilnost in odtujenost", poroča BBC. Tudi znotraj vlade so sicer delitve glede podpore in nasprotovanja britanskega članstva v Uniji.

Prejšnji četrtek so bile v Veliki Britaniji lokalne in regionalne volitve, po katerih se je kampanja pred referendumom spet okrepila. Spomnimo, London bo dobil prvega muslimanskega župana, laburista Sadiqa Khana, na Škotskem pa je slavila Škotska nacionalna stranka (SNP), ki se zavzema za neodvisnost Škotske.

Opozicijski laburisti so obdržali oblast v ključnih okrožjih v Angliji in se odrezali bolje kot na lanskih parlamentarnih volitvah. Konservativci pa so nasprotno dosegli nekoliko slabši izid kot na parlamentarnih volitvah.