Cameron je prvi tuji državnik, ki je Egipt obiskal po padcu režima nekdanjega predsednika Hosnija Mubaraka. Britanski premier se je sešel z obrambnim ministrom in vodjo vrhovnega sveta oboroženih sil Mohamedom Tantavijem, premierjem Ahmedom Šafikom in zunanjim ministrom Ahmedom Abulom Gejtom.
Že pred prihodom v Egipt je povedal, da je njegov obisk priložnost, da se pogovorijo s trenutnimi oblastmi v Egiptu in poskušajo zagotoviti, da gre za pravo tranzicijo iz vojaške vladavine v civilno oblast, ter obenem ugotovijo, kako lahko Velika Britanija in druge evropske države pri tranziciji pomagajo.
Pogovori o odpravi stroge zakonodaje
Cameron je poudaril, da Velika Britanija ne bo Egiptu naročala, kaj mora storiti, temveč so tja prišli, da bi jim ponudili pomoč pri procesu tranzicije, nato pa se je sprehodil po glavnem kairskem trgu Tahrir, ki je bil žarišče protivladnih protestov.
Med obiskom se je Cameron s sogovorniki pogovarjal tudi o odpravi stroge zakonodaje, ki je v času Mubarakovega režima oblastem dovoljevala, da lahko kogar koli pridržijo brez obtožb ali sojenja.
Cameron je poudaril, da v Egiptu ne gre za islamski upor. "Na ulice namreč niso odšli islamski skrajneži, temveč ljudje, ki zahtevajo osnovne pravice - pravice, ki jih imamo v Veliki Britaniji za samoumevne," je povedal.
150 ameriških dolarjev pomoči
Egipt je obiskal tudi ameriški državni podsekretar William Burns in se sešel s predstavniki začasnih vojaških oblasti ter predstavniki civilne družbe. Po srečanju z voditeljem Arabske lige Amrom Muso je pozdravil egiptovsko zgodovinsko tranzicijo v demokracijo, a ob tem dodal, da prihodnost ne bo lahka. Poudaril je tudi, da bodo ZDA ostale močan partner Egipta. Državna sekretarka Hillary Clinton je pred tem v najavi Burnsovega obiska dejala, da bodo ZDA Egiptu ponudile 150 milijonov dolarjev za pomoč pri gospodarski tranziciji.
Poziv k zamrznitvi premoženja v tujini
Egiptovski vrhovni tožilec je medtem zahteval zamrznitev premoženja Mubaraka in njegove družine v Egiptu, hkrati pa je zunanjega ministra pozval, naj druge države prosi za zamrznitev morebitnega Mubarakovega premoženja v tujini. Zamrznitev vključuje premoženje Mubaraka, njegove žene, obeh sinov in njunih žena. Premoženje Mubarakove družine, ki se po ocenah giblje med eno in 70 milijardami dolarjev, je vse od predsednikovega odstopa predmet obsežnih preiskav.
Mubarak trdi, da v tujini nima premoženja
Egipt je že zamrznil premoženja nekaterih nekdanjih ministrov in glavnih predstavnikov Nacionalne demokratske stranke. Nekateri izmed njih so zaradi obtožb o korupciji končali v zaporu. Dan pred tem je po poročanju državnih medijev Mubarakov pravni zastopnik povedal, da je Mubarak, ki naj bi bil na svojem posestvu v letovišču Šarm el Šejk ob Rdečem morju, oblastem predložil izjavo o svojem premoženju, v tujini pa naj premoženja ne bi imel.
Švica, v kateri naj bi imel Mubarak odprtih več bančnih računov, na katerih naj bi bilo več deset milijonov frankov, je premoženje nekdanjega egiptovskega predsednika zamrznila že nekaj ur po njegovem odstopu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje