Če pirate poznamo po rumu, ruti, monoklu in papagaju, potem verjetno res lahko govorimo o daljnji preteklosti, a tudi v sedanjih časih obstajajo pomorski tatovi. Ti po navadi pridejo ponoči, izplenijo in odidejo, pogosto tudi koga ugrabijo ali celo ubijejo, včasih pa skupaj z njimi izginejo cele ladje.
Ugrabitve, ropanja in celo umori
Zadnji podatki kažejo, da se je število napadov piratov letos glede na lani zvišalo za več kot tretjino. Samo v drugem četrtletju je Mednarodni pomorski urad obravnaval 85 napadov, lani pa jih je bilo v istem obdobju 66. V letošnjih piratskih napadih so bili tako ubiti trije člani posadk, zajetih je bilo 152 talcev, 13 plovil pa je bilo ugrabljenih.
Največ napadov se je letos zgodilo v Indoneziji, kjer so pirati napadli 24-krat, a to kljub temu predstavlja uspeh za indonezijske oblasti, saj so v enakem obdobju lani zabeležile 33 takih napadov.
Pirati pogosto tudi ugrabljajo talce, ki jih nato izpustijo za odkupnino. Tako je bilo lani na morju zajetih kar 188 talcev, od tega jih je bilo 15 ubitih.
V maju je neka somalska tolpa po 26 dneh držanja za odkupnino izpustila ladjo Mariam Queen, ki jo je zadrževala skupaj s 16-člansko posadko. Za svoje dejanje so pirati iztržili 100.000 dolarjev odkupnine, ki jo je plačala ladijska agencija Motaku, sicer lastnica ladje. Ladje, za katere odkupnine niso bile izplačane, pa so ostale v rokah piratov.
Tarča so revnejše države
Najbolj izpostavljene države takih napadov so Somalija, Nigerija, Indonezija in Brazilija. Sicer se piratski napadi dogajajo tudi drugod po svetu. Tako je z libijske obale pred desetimi leti v neznano izginilo več tovornih ladij. Pirati pogosto napadajo tudi v Sueškem prekopu, Panamskem kanalu in Malajski ožini, kjer morajo ladje zaradi ozke poti močno upočasniti, to pa predstavlja lažje delo za plenilce.
Današnji pirati večinoma delujejo v ozemeljskih vodah revnejših držav, ki nimajo izpopolnjene mornarice. Število vojaških ladij na morju se je močno zmanjšalo po koncu hladne vojne, povečalo pa se je število tovornih ladij, kar piratom delo še olajšuje. Veliko napadov se zgodi tudi, ko so ladje zasidrane.
Včasih so pirati povezani z večjimi kriminalnimi združbami, po navadi pa gre le za manjše skupine. V manjših akcijah sodeluje le od 4 do 10 mornarjev, če pa gre za akcijo zajetja cele ladje, pa lahko v njej sodeluje tudi več deset piratov. Navadno se ti v temi pripeljejo z zelo hitrimi čolni, zasedejo oblegano ladjo, vzamejo, kar je vrednega, in nato hitro izginejo v temo.
Miha Raičevič
Zgodovina piratstva
Piratske ladje, ki so ustavljale trgovske, jih ropale in uničevale, so se pojavile že v 13. stoletju pred našim štetjem, 75 let pred našim štetjem pa naj bi pirati v Egejskem morju celo zajeli rimskega vladarja Julija Cezarja. Takrat so rimskemu cesarstvu na Jadranskem morju veliko težav povzročali ilirski pirati, ki so naseljevali zahodni Balkan.
Potem, ko so v 5. in 6. stoletju na Balkan prišli Slovani, so tudi ti ohranili navade Ilirov in še naprej plenili po jadranskem morju, po katerem takrat ni bilo varno potovati. Tako je bilo tudi po prihodu Arabcev.
Pozneje so se na severu pojavili Vikingi, ki so bili skandinavski pirati, njihovi napadi pa so segali do Italije, Rusije, Irana in celo bizantinskega imperija.
V tem času so se napadi piratov pojavili tudi ob indijski obali, v vzhodni Aziji pa so bile piratske tolpe najbolj dejavne v času dinastije Madžu oziroma Čing. Piratske flote so bile še posebej močne v začetku 19. stoletja, kar se je zelo poznalo tudi kitajskemu gospodarstvu. Takrat je bila celo ustanovljena piratska federacije, ki je štela več kot deset tisoč piratov. Že samo njihova moč je bila zadostna, da so se lahko uprli vojski vladajoče dinastije, ki pa se je pozneje okrepila in premagala pirate na tem območju.
Iz pravljic in legend so najbolj znani karibski pirati. V Karibskem morju so se pojavili okoli leta 1560, največje uspehe pa so tod dosegali med letoma 1640 in 1680. V glavnem so bili britanskega in nizozemskega rodu, po večini pa so ropali angleške, španske, nizozemske in francoske ladje. Najbolj znana piratska oporišča v Karibskem morju so bila New Providence na Bahamih, Tortuga in Port Royal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje