Schwarzenberg je nekdanji češki zunanji minister. Foto: EPA
Schwarzenberg je nekdanji češki zunanji minister. Foto: EPA

Konservativno-liberalna vlada Mirka Topolanka se je zrušila sredi vodenja EU-ja; samo zaradi tega pa niso nemudoma razpisali predčasnih volitev. Namesto tega vodi Češko uradniška (strankarsko nevtralna) vlada pod vodstvom Jana Fischerja, ki je bil predtem direktor statističnega urada.

Negotovost izida – nadaljevanje nestabilnosti?
Tudi na predčasnih parlamentarnih volitvah (9. in 10. oktobra letos) za zdaj ni videti jasnega izida. Tako imenovana levica (socialni demokrati in komunisti) in desnica
(konservativno-liberalni ODS, krščanski demokrati) sta poleg manjših strank bolj ali manj v ravnovesju. Odločilni pomen bodo zato imele sredinske stranke. Tako kot pri krščanskih demokratih je tudi pri zelenih, ki so zagotavljali najmanj eno izmed koalicijskih možnosti, sledil razkol. Stranki sta se razcepili.

Stranka kompromisa?
Na političnem nebu pa se je pojavila nova stranka TOP 09 (okrajšava za tradicijo, odgovornost in blagostanje), ki naj bi pomagala stabilizirati politično sceno in pritegniti dovolj sredinskih (zlasti meščanskih) volivcev. Novi stranki, kamor se je steklo nekaj odpadnikov iz stranke zelenih in krščanskih demokratov, pripisujejo možnost in potrebo po 10-15 % glasov, kar bi bilo vsekakor pomembno.

Schwarzengeberg v "prvi plan"?
Najpresenetljivejši pa je novi morebitni voditelj te stranke – 72-letni Karel Schwarzenberg - dozdajšnji zunanji minister Topolankove vlade, sicer pa dolgoletni svetovalec in vodja kabineta nekdanjega predsednika Vaclava Havla, poslanec in senator. Čeprav je potomec najbogatejše češke plemiške družine, ki je po denacionalizaciji dobila vrnjene posesti, kar je naletelo tudi na občasne odpore in zgražanja, se je Schwarzenberg močno aktiviral v "revoluciji nageljev", v zadnjem času pa je bil sploh najbolj priljubljen češki politik, čeprav govori brez dlake na jeziku. Je namreč eden redkih, ki ni obremenjen z osebnimi ali korupcijskimi aferami, ki jih v češkem političnem življenju kar mrgoli in ki hranijo strankarsko ter politično nestabilnost.

B. B.