Parlament je ustavne spremembe januarja potrdil, a potrebujejo še podporo na referendumu. Decembra 2007 so na podobnem referendumu volivci spremembe zavrnili, tokrat pa naj bi bil po javnomnenjskih anketah izid zelo tesen. Predsednik Hugo Chavez, ki reformo ustave podpira, ima po anketah majhno prednost, a veliko neopredeljenih volivcev bi lahko tehtnico prevesilo na drugo stran.
Če bo sprememba ustave potrjena, se bo lahko na volitvah leta 2012 predsednik Chavez, ki je na oblasti že deset let, potegoval za naslednji šestletni mandat, ki ga želi, da bi dokončal svojo "socialistično revolucijo" in izzval vpliv ZDA v Latinski Ameriki. V nasprotnem primeru bo moral leta 2013 položaj prepustiti nasledniku.
Padec cene nafte ogroža socialne programe
Če Chavez zmaga ali ne, ga čaka težko leto. Zaradi padca cene nafte - Venezuela je ena največjih izvoznic nafte na svetu - ima Chavez manj denarja za svoje predvsem med revnejšim prebivalstvom pribljubljene programe zastonj klinik, šol in razdeljevanja hrane. Med kampanjo je predsednik svoje revne privržence opozarjal, da bodo izgubili socialne programe, če ne bo mogel ponovno kandidirati čez dobra tri leta.
Opozicija je svojo kampanjo vodila pod geslom "Ne je ne," ki se je nanašal na pred dobrim letom neuspel referendum. Chavezu očitajo, da namerava postati komunistični diktator v državi z najdaljšo demokratično zgodovino v Latinski Ameriki.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje