O omenjenih poskusih so v 70. letih 20. stoletja že potekala zaslišanja pred kongresom, leta 2003 pa je ameriško ministrstvo za veterane izdalo pamflet, v katerem je zapisalo, da je skoraj 7.000 vojakov sodelovalo pri testiranju več kot 250 kemikalij, tudi drog, kot sta LSD in PCP, in bioloških ter kemijskih elementov.
Testiranje mamil in nadzorovanje misli
Eden izmed teh vojakov je bil Frank Rochelle, ki se je leta 1968 kot 20-letnik, ki je ravno končal vojaško usposabljanje, prijavil na oglas za testiranje vojaške obleke in opreme. Namesto tega se je znašel sredi bizarnega poskusnega programa ameriške osrednje obveščevalne službe Cie, v katerem so na ameriških vojakih preizkušali mamila in vodili program nadzorovanja misli, trdi Rochelle v tožbi, ki jo je še s petimi veterani in združenjem Veteranov vietnamske vojne vložil pretekli teden.
Prostovoljci se niso zavedali nevarnosti
Tožniki v tožbi trdijo, da so vsi poskusi med letoma 1950 in 1975 potekali v vojaškem kompleksu Edgewood v Marylandu, nekateri od testnih prostovoljcev pa, sodeč po tožbi, v sebi nosijo električne naprave, ki nadzorujejo njihovo obnašanje. V času Rochellovega prostovoljstva je bilo v Edgewoodu okoli dva ducata prostovoljcev, ki so jim zatrdili, da so poskusi neškodljivi in da bodo njihovo zdravstveno stanje skrbno nadzorovali tudi po koncu testiranj.
"Vsi smo bili prostovoljci, a se nismo povsem zavedali nevarnosti testiranja. Nihče izmed nas ni vedel nič o mamilih, ki so nam jih dajali, in kakšen učinek bodo imela na nas," je dejal Rochelle in dodal, da zdravniki, ki so izvajali poskuse, niso mogli vedeti, da so mamila varna, saj so med drugim preizkušali tudi njihovo varnost. Ob neki priložnosti je moral vdihniti samo en curek razpršilca z nekim mamilom, zaradi česar ni bil priseben dva dni in pol in je imel močne halucinacije - videl je živali, ki prihajajo iz stene, ter pege na telesu, kako se mu premikajo pod kožo kot žuželke, zaradi česar jih je poskušal odstraniti celo z britvico.
Namerno sabotirana testna oprema
Rochelle je poudaril, da niso vsi prostovoljci preizkušali mamil, da pa so tistim, ki so preizkušali vojaško opremo, to namerno sabotirali ter opazovali, kaj se bo zgodilo. "Namen preizkušanja plinske maske je bil ta, da so ti dali masko, ki ni delovala, in te poslali v plinsko celico. To je bilo preprosto peklensko," je ogorčen.
Prostovoljci posledice še vedno čutijo
Po dvomesečnem testiranju je Rochelle končal v Vietnamu, danes pa ima ta 60-letni in 60-odstotni invalid pogosto težave z dihanjem, njegov kratkoročni spomin pa je tako poškodovan, da je ob neki priložnosti sina pustil na bencinski črpalki, ker je pozabil, da je z njim. Zdravniki so mu postavili diagnozo posttravmatske stresne motnje, ki jo je dobil med preizkušanjem mamil, zaradi katerih ima še vedno halucinacije ter nočne more.
Zahtevajo plačilo zdravljenja
Tožbo, v kateri tožijo ameriško obrambno ministrstvo in Cio, so vložili na državno sodišče v San Franciscu, z njo pa želijo tožniki instituciji prisiliti, da najdeta vse osebe, ki so sodelovale v poskusih in so morda pozabile vse o poskusih ter ne vedo, da imajo zdravstvene težave zaradi njih, in jim plačajo stroške zdravljenja.
Sporna ravnanja Cie
CIA se je v preteklosti morala otepati ne le obtožb o uporabi mamil v eksperimentalne namene, temveč tudi o tihotapljenju drog, ki jih je nato uporabljala za preizkušanje, med njimi tudi t. i. serum resnice, posebej med hladno vojno priljubljeno zasliševalsko tehniko, ki so jo številni v ameriških obveščevalnih krogih želeli uporabiti tudi po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje