Čeprav je EU izrazil popolno podporo svoji najvzhodnejši članici, je opozorilo vodje Hezbolaha Hasana Nasrale sprožilo alarm v Nikoziji, kjer oblasti vztrajajo, da otoška republika ostaja "steber miru" v sicer nemirni regiji.
"Ciper ni vpleten in ne bo vpleten v kakršno koli vojno ali konflikt," je za javno televizijo CyBC poudaril tiskovni predstavnik vlade Konstantinos Letymbiotis. "Zato se izjave vodje Hezbolaha ne skladajo z realnostjo."
Letymbiotis je dejal, da ima Ciper "odlične" odnose z Libanonom in da ne bo dovolil nobeni državi, da bi uporabila ciprsko ozemlje za vojaške operacije proti kaki drugi državi. Nasrala je v sredo posvaril Izrael, da gibanje v primeru vojne proti Libanonu ne bo prizanesljivo, ob tem pa izrecno posvaril Ciper pred odpiranjem letališč in baz za izraelske sile v primeru izbruha vojne, kar je presenetilo mnoge.
"Odprtje ciprskih letališč in oporišč izraelskemu sovražniku za napad na Libanon bi pomenilo, da je ciprska vlada del vojne," je opozoril. V primeru širše vojne pa da "ne bo enega kraja varnega pred našimi raketami in brezpilotnimi letalniki".
Nervoza v Nikoziji pa ni omejena zgolj na vladne predstavnike, poroča Guardian. Zahodni diplomati, nameščeni na mednarodno priznanem jugu razdeljenega otoka, so prav tako izrazili zaprepadenost nad možnostjo, da bi se Ciper, priljubljena turistična destinacija, v primeru vojne znašel v središču bližnjevzhodnega vrelišča.
"Hezbolah ima zgodovino, da svoje grožnje uresniči," je povedal eden od posebnih odposlancev EU-ja. "Hezbolah ve, da Ciper nima vojaških zmogljivosti, da bi se odzval, in da je v tem oziru lahka tarča."
Izrael uporabil Ciper za vojaške vaje
Ni trajalo dolgo, da se je na Nasralovo grožnjo odzval ciprski predsednik Nikos Christodoulides, ki je hitel poudarjati ciprsko politiko nevtralnosti in pri tem poudaril vlogo, ki jo je otok igral pri vzpostavitvi pomorskega koridorja za prevoz humanitarne pomoči v Gazo.
"Ciper ni del problema, ampak je del rešitve," je zagotovil. "In našo vlogo, kot se denimo kaže prek humanitarnega koridorja do Gaze, prepoznava ne le arabski svet, ampak celotna mednarodna skupnost.”
V sklopu pobude južnega ciprskega pristanišča Larnace je v Gazo od marca priplulo več plovil s humanitarno pomočjo. A v konfliktu, kjer enako ključno vlogo igrajo percepcije, je vodstvo Hezbolaha opazilo tudi navezo otoka z Izraelom in vse boljše odnose z ZDA, poroča Guardian.
Vrsto let je bil pristop Nikozije bolj proarabski kot proizraelski. Krhanje odnosov med Izraelom in Turčijo ter odkritje zalog zemeljskega plina ob izraelski obali pa so tlakovali pot energetskemu zavezništvu in tesnejšim vezem med Ciprom in Izraelom.
Državi povezuje tudi obveščevalna služba in vse tesnejše vojaške povezave. Pred dvema letoma so izraelske obrambne sile (IDF) uporabile Ciper za obsežne vojaške vaje in simulacijo spopada z Libanonom. Otok, ki je od Tel Aviva oddaljen le 40 minut poleta, je bil za vojaške vaje izbran zaradi podobnosti terena z Libanonom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje