Protest proti aretaciji in poskusom izgona Halila na univerzi Columbia. Foto: Reuters
Protest proti aretaciji in poskusom izgona Halila na univerzi Columbia. Foto: Reuters

Sodnica v zvezni državi Louisiana je na koncu skoraj dveurne obravnave Halilovega primera dejala, da je vlada predstavila "jasne in prepričljive dokaze, da se ga da odstraniti", poroča Al Džazira.

Vlada predsednika Donalda Trumpa skuša Halila izgnati iz države s sklicevanjem na redko uporabljeno določilo zakonodaje o priseljevanju, ki zunanjemu ministru dodeljuje pooblastilo za odstranitev nedržavljana, katerega prisotnost v ZDA naj bi imela "škodljive zunanjepolitične posledice".

Vlada Halila sicer ni obtožila nikakršnega zločina oziroma kršenja zakonov. Aretiran je bil zaradi svoje vloge na propalestinskih protestih na newyorški univerzi Columbia.

Halilovi podporniki pravijo, da je bil Halil udeležen na mirnih protestih proti povezavam univerze Columbia z izraelsko vojsko v okviru niza lanskih protestov na študentskih kampusih proti izraelskim napadom na Gazo.

Zunanji minister Marco Rubio je v dvostranskem dopisu sodišču zapisal, bi morali 30-letnega Halila izgnati zaradi njegove vloge pri "antisemitskih protestih in motečih dejavnostih, ki ustvarjajo sovražno okolje za judovske študente v Združenih državah".

Rubio v pismu Halilu ni očital kršenja zakonov, je pa zapisal, da Halil ogroža nacionalno varnost, a ni navedel, kako. Poudaril pa je, da lahko njegovo ministrstvo odvzame zakonit status priseljenca tudi v primeru, ko so njegova prepričanja, povezave ali izjave "sicer zakonite".

Halil, ki je poročen z ameriško državljanko, sicer ima t. i. zeleno karto, torej pravico do dela in bivanja v ZDA, a vladni pravniki trdijo, da Halil ni upravičen do bivanja v ZDA, ker na prošnji za stalno prebivališče ni navedel, da je v preteklosti delal v oddelku za Sirijo na britanskem veleposlaništvu v Bejrutu in ni razkril svojih zvez z določenimi organizacijami.

"Uporaba zakonodaje za zatiranje nasprotnih mnenj"

"Nič ni pomembnejšega od poštenega postopka in temeljne pravičnosti. Nobeno od teh načel danes ni bilo prisotno. Ravno zato so me poslali na to sodišče 1000 kilometrov stran od moje družine," je po sodbi dejal Halil, ki so ga marca aretirali v New Yorku, nato pa preselili v center za pridržanje priseljencev v Louisiano, kjer je vlada računala na bolj naklonjene sodnike, poroča ameriška televizija NBC.

"Danes so se uresničili naši najhujši strahovi. Mahmud je bil deležen zaigranega pravičnega postopka, očitne kršitve pravice do poštenega zaslišanja in uporabe zakonodaje o priseljevanju za zatiranje nasprotnih mnenj," je dejal Halilov odvetnik Marc van der Hout in dodal, da se bodo borili naprej.

Halilovi podporniki so poudarili, da je sodišče razsodilo, da lahko zakoniti prebivalci ZDA izgubijo svoj status zaradi zagovarjanja pravic Palestincev, kar označujejo za "očitno kršitev prvega amandmaja in nevaren precedens za vsakogar, ki verjame v svobodo govora in političnega izražanja". Prvi amandma ameriške ustave med drugim zagotavlja svobodo govora in mirnega združevanja.

Sodnica je dala Halilovi ekipi čas do 23. aprila, da se pritožijo na njeno odločitev.

Ta postopek ni edini v primeru Halila. Na zveznem sodišču v zvezni državi New Jersey je sodnik Michael Farbiarz preprečil Halilov izgon, dokler ne preuči trditev, da je bila njegova aretacija kršitev omenjenega prvega amandmaja ameriške ustave.

Pritisk na študente in univerze

Ameriška vlada se je spravila na voditelje protestov proti izraelskemu nasilju in tudi nad same univerze. NBC poroča, da je doslej odvzela študentske vizume tujim študentom v najmanj 29 zveznih državah, univerzam pa onemogoča dostop do zveznega financiranja.

Rubio je marca dejal, da je njegovo ministrstvo ukinilo več kot 300 študentskih vizumov in bo to počelo še naprej.

Ministrstvo za domovinsko varnost je v sredo napovedalo novo delovno skupino, ki bo spremljala domnevne antisemitske dejavnosti priseljencev, vključno s tujimi študenti. Trije viri so za NBC povedali, da bodo uradniki pregledali približno 1,5 milijona tujih študentov in iskali morebitne razloge za preklic njihovih vizumov.