
Vladni odvetniki so po tožbi odvetnikov Salvadorca Kilmarja Abrega Garcie priznali, da je bil ta izgnan v Salvador po napaki. Obenem so trdili, da ga ne morejo vrniti v ZDA, ker da ni več pod pristojnostjo ZDA, ampak Salvadorja, kjer so ga zaprli v zloglasni zapor za domnevne pripadnike tolp.
Zvezno sodišče je že leta 2019 sklenilo, da Garcia, ki je poročen z ameriško državljanko, ne sme biti izgnan v Salvador, saj da bi bilo tam ogroženo njegovo življenje. Aretirali so ga v eni od racij proti uličnim tolpam, čeprav vlada ni dokazala, da je pripadnik katere od teh.
Sodni ukaz od vlade zahteva, naj "olajša" izpustitev Garcie in mu zagotovi ustrezno sodno obravnavo. To po besedah njegovega odvetnika pomeni, da morajo ZDA izgnanca vrniti, piše britanski BBC.
Zvezna sodnica Paula Xinis je prejšnji petek od vlade zahtevala, da Garcio vrne v ZDA do ponedeljka, kar je potrdilo tudi prizivno sodišče, nakar se je Trumpova vlada pritožila na vrhovno sodišče. Predsednik vrhovnega sodišča John Roberts je sodni ukaz začasno zadržal do končne odločitve.
Vrhovno sodišče je že pred dnevi vladi prepovedalo izgone osumljenih pripadnikov tolp in drugih tujcev brez možnosti pritožbe na sodišče. Trump je tolpe razglasil za teroristične organizacije in njihove pripadnike izganja iz ZDA na podlagi zakona o tujih sovražnikih iz 18. stoletja in mimo sodišč.
Njegova vlada je doslej v Salvador izgnala več kot sto venezuelskih in drugih državljanov, po odločitvah vrhovnega sodišča ZDA pa se zdaj lahko vsi pritožijo na ameriška sodišča.
Abrega Garcio so 12. marca ustavili in pridržali uslužbenci ameriškega urada za priseljevanje in carino (ICE) zaradi domnevne pripadnosti tolpi. Deportiran je bil 15. marca na enem od treh deportacijskih poletov v Salvador, na katerem so bili tudi domnevni člani venezuelske tolpe.
Poseg v "predsedniško pristojnost na področju zunanjih odnosov"
Odvetniki ministrstva za pravosodje so trdili, da je sodničina odredba s tem, ko je od Trumpove administracije zahtevala, da "izvede vrnitev" Abrega Garcie, nedopustno posegla v predsedniško pristojnost na področju zunanjih odnosov, s čimer je kršila ameriško zakonodajo.
"Združene države Amerike ne nadzorujejo suverene države Salvador, niti ne morejo prisiliti Salvadorja, da bi sledil ukazom zveznega sodnika," so zapisali odvetniki pravosodnega ministrstva.
Na vrhovnem sodišču imajo s šest proti tri večino konservativni sodniki. Trije liberalni sodniki so v četrtek objavili izjavo, v kateri so se strinjali z odločitvijo sodišča, vendar so dejali, da bi zahtevo uprave v celoti zavrnili.
"Do danes vlada ni navedla nobene pravne podlage za aretacijo Abrega Garcie brez sodnega naloga, njegovo deportacijo v Salvador ali zaprtje v salvadorskem zaporu. Tega tudi ne more," je zapisala sodnica Sonia Sotomayor.
Sotomayor je še dodala, da je uprava od sodišča zahtevala "odredbo, ki bi ji omogočila, da Abrega Garcio, moža in očeta brez kazenske kartoteke, pusti v salvadorskem zaporu brez zakonsko priznanega razloga".

Izgon zaradi "administrativne napake"
Abrego Garcia je poročen z ameriško državljanko, s katero ima otroka. Nikoli ni bil obtožen ali obsojen za nobeno kaznivo dejanje, so sporočili Garcievi odvetniki, ki so zanikali trditve pravosodnega ministrstva, da je član kriminalne združbe MS-13.
Ministrstvo za pravosodje je 7. aprila na vrhovnem sodišču navedlo, da je bil Abrego Garcia izgnan v Salvador zaradi "administrativne napake", vendar njegova deportacija iz ZDA "ni bila pomota". Napaka, kot so zapisali odvetniki na ministrstvu, je bila v tem, da je bil kljub odredbi o zaščiti pred deportacijo deportiran prav v Salvador.
Odvetniki pravosodnega ministrstva so sporočili, da Abrego Garcia kot domnevni član skupine MS-13 ni več upravičen do zaščite, ki jo je prejel z odločitvijo sodišča leta 2019, potem ko je Trumpova administracija skupino MS-13 označila za tujo teroristično organizacijo. Po mnenju sodnice Xinis je sodba iz leta 2019 še vedno veljavna.
Trump bo imel priložnost, da izpolni zahtevo vrhovnega sodišča ZDA glede Abrega Garcie že v ponedeljek, ko bo v Beli hiši gostil predsednika Salvadorja Nayiba Bukeleja, ki mu ZDA plačujejo za to, da zapira izgnane priseljence, poroča ameriški portal Politico.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje