Kot so sporočili z univerze, se je spopad zgodil, ko se je podrla pregrada, ki je ločevala obe strani.
Bela hiša opozarja, da morajo protesti ostati mirni. Kot je za ABC povedal predstavnik nacionalnega varnostnega sveta John Kirby, ameriška vlada spoštuje pravico do protestov zaradi vojne v Gazi, a obsodil "antisemitske incidente, sovražni govor in grožnje z nasiljem".
Več judovskih študentov namreč trdi, da se bojijo za svojo varnost, ker po univerzah videvajo napise v podporo Hamasu in proti Izraelu.
Na UCLA-ju je protestni tabor v podporo Palestincem v zadnjih dneh močno zrasel, kot tudi skupina proizraelskih protestnikov v odziv na proteste prvih.
Protiprotest je organiziral Izraelsko-ameriški svet (IAC), iz katerega so sporočili, da jih "globoko skrbi" antisemitizem, o katerem poročajo z univerz po ZDA, vključno s Columbio v New Yorku, kjer je dekanja nad protestnike prejšnji teden poslala policijo.
Kot poroča BBC, se mnogi propalestinski protestniki skušajo distancirati od antisemitskih incidentov, v nekaterih primerih pa za izgrede krivijo zunanje provokatorje.
Obe skupini na UCLA-ju sta ostali mirni do nedelje, ko ju je bila zaradi prerivanja in pretepanja z gumijevkami nazadnje ločila univerzitetna policija. Katera od skupin je podrla pregrado med njima, ni jasno.
"Popolnoma strti smo zaradi nasilja, ki je izbruhnilo," so sporočili z univerze in dodali, da so že uvedli dodatne varnostne ukrepe.
Na ameriških univerzah je stanje nadvse napeto vse od napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, v katerem je bilo ubitih 1200 ljudi, in povračilne vojaške agresije Izraela na Gazo, v kateri je bilo ubitih 34.000 ljudi, večinoma žensk in otrok.
Policijsko posredovanje proteste še podžgalo
Posamezni protesti so se v zadnjih dneh razmahnili v množične, pri čemer prihaja tudi do nasilnega posredovanja policije in sankcioniranja propalestinskih protestnikov.
Protestno gibanje se je še okrepilo z aretacijami več kot sto protestnikov na univerzi Columbia, sledilo je še več sto aretacij drugod po ameriških kampusih. Protesti so se razširili tudi v Kanado, kjer so se študenti utaborili pred univerzo McGill v Montrealu.
Aktivisti v obeh državah zahtevajo premirje v Gazi in da njihove univerze pretrgajo svoje finančne vezi z Izraelom. Mnoge od njih namreč dobivajo zajetne donacije od Izraela in z Izraelom povezanih skupin ali podjetij. Kot menijo, so podjetja, ki poslujejo v Izraelu ali z Izraelom, sokriva v genocidu v Gazi, prav tako tudi ustanove, ki v ta podjetja vlagajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje