V zadnjih 24 urah je v Braziliji umrlo rekordnih 1179 okuženih, na novo potrjenih okužb je 17.408, s čimer je skupno število vseh okuženih v državi z več kot 200 milijoni prebivalcev 271.628. Brazilija je tako najbolj prizadeta država Latinske Amerike, na svetu pa je po številu okuženih v samem vrhu, za Rusijo in ZDA. Do zdaj je ozdravelo 100.459 okuženih z virusom SARS-CoV-2, torej nekaj več kot polovica vseh okuženih.
Strokovnjaki za zdravje v Braziliji ob tem opozarjajo, da so omenjene številke podcenjene, saj imajo v državi zelo malo testiranj, zato bi bilo okuženih in umrlih za novim koronavirusom oziroma boleznijo covid-19 lahko veliko več.
Trump: Brazilija ima nekaj težav, o tem ni dvoma
Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je trenutno na bojni nogi z večino od 27 guvernerjev zveznih držav, saj ni želel sprejeti ustreznih ukrepov, prav tako pa si prizadeva za čimprejšnji zagon največjega gospodarstva v Latinski Ameriki, ki mu že napovedujejo recesijo. Bolsonaro bolezen označuje za manjšo gripo, zaradi nesoglasij v zvezi s covidom-19 pa sta ga v zadnjih mesecih zapustila že dva ministra za zdravje.
Bolsonaro je tako v prenosu na Facebooku napovedal, da bo zdravstvo dobilo nova priporočila o omejitvi širjenja epidemije, odločitev, ki naj bi jo sprejel predvsem zato, ker je pod pritiskom javnosti, tudi svetovne. Ameriški predsednik Donald Trump je že premleval, da bi Američanom prepovedal potovanja v Brazilijo. "Ne želim, da ljudje pridejo sem in okužijo druge. Tudi tam si ne želim bolnih. Braziliji pomagamo z respiratorji … Brazilija ima nekaj težav, o tem ni dvoma," je dejal novinarjem v Beli hiši.
Priporočilo o vsesplošni uporabi klorokina
Med omenjenimi Bolsonarovimi novimi smernicami naj bi bilo tudi priporočilo o uporabi klorokina za zdravljenje bolnikov s covidom-19. Klorokin je sicer zdravilo proti malariji, Bolsonaro pa je dejal, da ima doma škatlico, za vsak primer, če bi zbolela njegova 93-letna mati, in da klorokin preventivno jemlje tudi ameriški predsednik Trump.
Braziliji na pomoč zdravniki s Kube
Na pomoč pri zajezitvi epidemije pa je v Brazilijo že prispelo 157 zdravnikov s Kube, pomagali bodo predvsem v odročnih krajih, kjer ni voljo zdravnikov ali zdravstvene zmogljivosti. Brazilsko ministrstvo za zdravstvo je sporočilo, da obnavlja program sodelovanja med državama, ki ga je začela levičarska predsednica Dilma Rousseff leta 2013, sedanji desničarski predsednik Jair Bolsonaro pa ga je prekinil.
Vrhunec epidemije v Braziliji šele avgusta
Brazilsko ministrstvo za zdravje pričakuje, da bo vrhunec okužb in smrti avgusta, nato naj bi se začele razmere izboljševati. To pomeni, da največjo državo Latinske Amerike čakata še več kot dva meseca slabšanja razmer.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje