Joeju Bidnu ostajajo še slabi trije meseci v Beli hiši. Foto: Reuters
Joeju Bidnu ostajajo še slabi trije meseci v Beli hiši. Foto: Reuters

84-letna Pelosi, ena najvplivnejših in najmočnejših političark v Washington, je za New York Times dejala, da "če bi predsednik izstopil prej, bi morda bili v tekmi drugi kandidati".

Njene opazke so zadnje v vrsti iskanja krivca demokratov za boleč torkov poraz. Ne samo, da so izgubili Belo hišo, ampak jim grozi tudi, da bi izgubili večino v obeh domovih kongresa.

Prav Pelosi naj bi bila na čelu prizadevanj, da se Biden po njegovem katastrofalnem soočenju z Donaldom Trumpom umakne iz tekme. Predsednik je nazadnje julija, po tednih pritiskov vodilnih demokratov, medijev in donatorjev, sporočil, da se umika. Za tem je skoraj nemudoma za svojo zamenjavo podprl podpredsednico Kamalo Harris.

Trump se bo v sredo sestal z Bidnom

Joe Biden bo v sredo sprejel Donalda Trumpa, je sporočila Bela hiša. "Na povabilo predsednika Bidna se bosta predsednik Biden in novoizvoljeni predsednik Trump srečala v ovalni pisarni ob 11.00. Dodatne podrobnosti sledijo," je povedala tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre.

A kljub začetnemu zagonu in dobri predstavi na soočenju s Trumpom je naglo začela izgubljati podporo, tudi zato, ker ni znala artikulirati svoje politike in kako bi se razlikovala od Bidna.

"Pričakovalo se je, da če bi se predsednik umaknil, bi imeli odprte strankarske volitve," je povedala Pelosi. Na odprtih strankarskih volitvah bi se lahko za nominacijo potegovalo več demokratskih kandidatov, člani demokratske stranke pa bi nato izbrali najmočnejšega.

Pelosi meni, da bi se Harris bolje odrezala prek takega postopka, ki da bi jo tudi "utrdil" za nadaljevanje kampanje.

"Ampak tega zdaj ne vemo. To se ni zgodilo. Živimo s tem, kar se je zgodilo," je povedala kongresnica iz Kalifornije, ki je bila v torek izvoljena že za svoj 20. mandat v predstavniškem domu.

"In ker je predsednik nemudoma podprl Kamalo Harris, nismo mogli imeti strankarskih volitev za tem. Če bi to storil prej, bi bilo drugače."

Prav Pelosi je bila na čelu prizadevanj po umiku Bidna iz tekme. Foto: Reuters
Prav Pelosi je bila na čelu prizadevanj po umiku Bidna iz tekme. Foto: Reuters

Tudi svetovalci Kamale Harris krivijo Bidna

Tudi svetovalci Kamale Harris so za poraz okrivili Bidna, češ da bi se moral umakniti prej. "Vodili smo najboljšo kampanjo, kar je možno, glede na to, da je bil Joe Biden še predsednik," je povedal neimenovani svetovalec za Politico. "Joe Biden je eni in edini razlog, zakaj so Kamala Harris in demokrati nocoj izgubili."

A nekdanji Bidnov svetovalec meni, da Harris išče izgovore. "Kako ti uspe zapraviti milijardo dolarjev in izgubiti volitve?"

Neimenovani nekdanji Bidnov pomočnik je za poraz Harris obtožil svetovalce nekdanjega predsednika Baracka Obame, ker so "javno spodbujali interni spopad med demokrati, da bi prisilili Bidna k umiku, pri tem pa si sploh niso želeli Kamale Harris za nominiranko," je povedal za Politico.

Senator iz Pensilvanije John Fetterman je medtem za poraz na volitvah okrivil tiste, ki so se zarotili proti Bidnu. "Tisti, ki ste se odločili, da zlomite Bidna, in ste to tudi storili, potem pa ste dobili volitve, ki ste si jih želeli, je primerno, da priznate vašo krivdo pri vsem skupaj," je povedal za politični portal Semafor.

Trump je v torek prepričljivo slavil. Foto: Reuters
Trump je v torek prepričljivo slavil. Foto: Reuters

Newyorški kongresnik Tom Suozzi po drugi strani meni, da je za volilni poraz delno krivo prizadevanje demokratov po "politični korektnosti". Kot je dejal, je imela stranka velike težave odgovarjati na napade republikancev glede "anarhije na univerzah, ukinitve sredstev za policijo, tekmovanja moških v ženskih športih in vsesplošnega napada na tradicionalne vrednote".

Neodvisni senator Bernie Sanders, ki je kandidiral za predsednika na demokratski strani v letih 2016 in 2020, pa so ga obakrat vodilni demokrati onemogočili, pa je v dolgi izjavi stranko obtožil, da je zapustila delavski razred. "Medtem ko demokratsko vodstvo brani status quo, so Američani jezni in si želijo sprememb. In prav imajo," je zapisal.

Ob tem je tudi pripomnil, da sicer upa, da se bodo demokrati kaj naučili iz poraza, ampak da meni, da se ne bodo. Predsednik demokratske stranke Jaime Harrison je Sandersove obtožbe komentiral kot "navadno sr**je".

Kamala Harris se med kampanjo ni znala distancirati od Bidna. Foto: Reuters
Kamala Harris se med kampanjo ni znala distancirati od Bidna. Foto: Reuters

Po zmagi Trumpa poskočilo zanimanje Američanov za selitev v tujino

Po prepričljivi zmagi Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA je po navedbah Googla med Američani poskočilo zanimanje za informacije o selitvi v tujino. Za Kanado je iskanje informacij na Googlovem iskalniku v 24 urah po zaprtju volišč denimo naraslo za 1270 odstotkov, za Novo Zelandijo pa za 2000 odstotkov. Zanimanje za informacije za selitev v Avstralijo je poskočilo za 820 odstotkov. Rast se je nadaljevala tudi čez teden.

Volivci Kamale Harris so bili po volitvah izjemno razočarani. Na nekaterih univerzah so celo za dan ali dva odpovedali predavanja, ker je študente zajelo malodušje.

V Kanadi se pripravljajo na naval priseljevanja iz ZDA, s čimer so se v tej severni sosedi ZDA soočili že po prvi Trumpovi zmagi. Med njegovim prvim predsedniškim mandatom od 2017 do 2021 je v Kanado namreč pobegnilo več deset tisoč migrantov, vključno s Haitijci, ki so bili brez zaščite ZDA. "Smo v pripravljenosti. Vse oči so uprte v mejo, da bi videli, kaj se bo zgodilo, ker vemo, da bi lahko Trumpovo stališče do priseljevanja spodbudilo nezakonite in nedovoljene migracije v Kanado," je dejal tiskovni predstavnik kanadske policije.

Kanada sicer krči načrte glede priseljevanja. Vlada premierja Justina Trudeauja je sporočila, da želi upočasniti rast prebivalstva. Obenem opozarja, da je vstop v Kanado med mejnimi kontrolnimi točkami nezakonit in nevaren, zlasti v zimskih mesecih, ki prihajajo.

Od leta 2023 je za migrante, ki prihajajo iz ZDA, oteženo vlaganje prošenj za azil v Kanadi in jim grozi vrnitev v ZDA. Kanadske oblasti načrtujejo, da bodo v prihodnjih dneh vzdolž najdaljše nemilitarizirane meje na svetu namestili več policistov, saj pričakujejo večji priliv migrantov še pred Trumpovo januarsko inavguracijo.

Povolilna matematika in obtoževanje v ZDA