Ameriški kongres je po 14 letih znova v rokah demokratov. Foto: EPA
Ameriški kongres je po 14 letih znova v rokah demokratov. Foto: EPA
Preštevanje glasov na volišču v Virginiji
Kongresne volitve v ZDA je zaznamovala nepričakovano visoka volilna udeležba. Foto: EPA
George Bush
George Bush bo moral preostali dve leti predsedniškega mandata sodelovati z demokrati. Foto: Reuters
Rumsfeld se je poslovil
Demokrati slavijo zmago

Demokratski kandidat James Webb je v Virginiji za okoli 9.000 glasov premagal republikanskega senatorja Georgea Allena, ki je tudi uradno priznal poraz in ne bo zahteval ponovnega štetja, saj ne želi zapletov in zavlačevanja. Tako so demokrati pridobili šest sedežev in jih imajo v senatu skupaj 51, republikanci pa so ostali pri 49.

Demokrati so prevzeli republikancem šest senatorskih mest: Claire McCaskill v Misuriju, Bob Casey v Pensilvaniji, Sherrod Brown v Ohiu, Sheldon Whitehouse na Rhode Islandu, Jon Tester v Montani in James Webb v Virginiji.

Demokratom je prvič po letu 1994 uspelo dobiti večino v obeh domovih kongresa in tako bodo Georgeu Bushu močno zagrenili preostali dve leti predsedniškega mandata. Z večino v kongresu jim namreč pripada vodenje odborov, kjer lahko na zaslišanje pokličejo člane Busheve administracije in jih sprašujejo o spornih političnih odločitvah, npr. o odločitvi za vojno v Iraku in o njenem vodenju.

Javnomnenjske ankete so pokazale, da so bili korupcija, gospodarstvo, terorizem in vojna v Iraku glavna vprašanja, na podlagi katerih so se odločali ameriški volivci, ki so se na tokratnih volitvah v presenetljivo velikem številu odpravili na volišča.

Volitve odnesle Rumsfelda
Prva žrtev volitev in republikanskega poraza je obrambni sekretar Donald Rumsfeld, ki je odstopil zaradi vojne v Iraku. Bush je priznal, da v Iraku ne gre vse po načrtih in da Pentagon potrebuje svež veter. Po njegovem mnenju je prav to pripomoglo k zmagi demokratov, sam pa je še naprej odločen zmagati v Iraku. Za novega obrambnega sekretarja je imenoval nekdanjega vodjo Cie Roberta Gatesa.

Več o ameriških volitvah si preberite v posebnih prispevkih.

Busha zdaj čaka vzpostavitev takega odnosa z demokrati, ki bo omogočil dobro sodelovanje v preostalih dveh letih njegovega predsedovanja. Z novo predsednico predstavniškega doma Nancy Pelosi se bo o tem pogovarjal na delovnem kosilu.

Rusi niso navdušeni nad demokrati
Ruski mediji in nekateri politiki menijo, da zmaga demokratov ne obeta nič dobrega za ameriško-ruske odnose, saj naj bi ZDA zdaj bolj pritisnile na Moskvo glede človekovih pravic in vstopanja v Svetovno trgovinsko organizacijo.

Nekatere azijske države so v odzivu na zmago demokratov dejale, da zaradi sprememb v kongresu upajo na bolj prilagodljiv pristop ZDA do severnokorejske krize, pod drugi strani pa so izrazile bojazen, da bi lahko demokrati uvedli bolj zaščitniško politiko na področju trgovine.

Rumsfeld se je poslovil
Demokrati slavijo zmago