Poročilo je zbudilo veliko zanimanja, ker v ameriških in tudi svetovnih medijih še vedno odmeva primer zakoncev Tareqa in Michaele Salahi, ki sta pred dvema tednoma povsem brez težav, čeprav nista imela vabila, prišla na državniško večerjo v Belo hišo, ki jo je ameriški predsednik Barack Obama z ženo Michelle priredil v čast indijskemu premierju Manmohanu Singhu in njegovi soprogi.
Elegantni par, ki sicer ni imel podlih namenov, je brez težav prišel mimo vseh varnostnikov, nato pa sproščeno kramljal z visokimi gosti in se celo fotografiral z gostiteljem, predsednikom Obamo, ki sicer velja za najbolj varovano osebo na svetu.
Incident, čeprav se je končal srečno, seveda ni ostal brez posledic. Vodja tajne službe Mark Sullivan je sprejel odgovornost za omenjeni "vpad" in skesano dejal, da je zaradi njega "zelo zaskrbljen in osramočen".
V devetih letih deset "vpadov"
A "primer Salahi" še zdaleč ni edini tovrstni dogodek, ki je kljub vsem postopkom, zaščitam in preverjanjem ljudi, ki krijejo hrbet najvidnejšim ameriškim politikom, opozoril na napake in spodrsljaje, ki se prikradejo v delo varnostnikov. V omenjenem poročilu, ki je bilo sicer napisano že leta 2003, do njega pa se je šele zdaj dokopal časopis Washington Post, saj je bil interni dokument, namenjen urjenju varnostnikov, je videti, da so se od leta 2001 ukvarjali z desetimi "vpadi", ki jih je nazadnje le uspelo preprečiti tajni službi, ki skrbi za varovanje predsednika ZDA.
- Samooklicani "komični terorist" Aaron Barschak je junija 2003 prišel na rojstnodnevno zabavo princa Harryja na grad Windsor. Oblečen je bil v obleko marelične barve, ženske čevlje, prilepljeno brado in turban. Policija je posredovala šele, ko se je želel povzpeti na oder.
- Novinar Lord Kilbracken se je prebil na parado na Rdečem trgu ob obletnici boljševiške revolucije leta 1957. Sprva se je predstavljal kot delavec, nato pa kot fotograf, uspelo pa mu je na kratko pokramljati celo z Nikito Hruščevim.
- Leta 1962 je newyorški taksist Stan Berman nepovabljen prišel na podelitev oskarjev. Neovirano je šel na oder in celo predal doma izdelani kipec Bobu Hopu. Pozneje se je "vrinil" tudi na inavguracijski ples Johna Fitzgeralda Kennedyja.
vir: Timesonline.co.uk
Kraj pristanka? Bela hiša
Med najresnejšimi kršitvami, omenjenimi v dokumentu, je tista iz leta 1994, ko je neki moški izza ograje proti Beli hiši iz puške izstrelil 29 nabojev, preden so ga onemogočili in odvzeli orožje. V istem letu se je zgodil še en incident, ko je pilot majhnega letala pristal na trati pred Belo hišo in pri tem tudi izgubil življenje.
Zanimiv - in skoraj na meji neverjetnega - je tudi primer iz leta 1982, ko je štiričlanska ameriška družina povsem brez težav zapeljala z avtomobilom skoraj do znamenite Ovalne pisarne. Da so jim varnostniki odprli vrata, so le pohupali.
Seznama s tem še zdaleč ni konec. Leta 2003 se je na predsedniško letalo Air Force One pretihotapil slepi potnik, ki si je nebo s predsednikom na poletu čez Afriko delil več tisoč kilometrov, pa se pristojnim niti sanjalo ni, da imajo med seboj nezaželenega gosta.
"Moški, ki se rokuje", uspel kar štirikrat
Rekorder v poročilu pa je nedvomno moški, ki so ga poimenovali kar "serijski vsiljivec", saj je v resnici verjel, da ga je Bog naredil neopaznega in da ga varnostne službe sploh ne bodo opazile, ko se bo motal okoli predsednika, zato se mu je poskusil približati kar štirikrat. Čeprav so ga vsakič navsezadnje le opazili in odpeljali v lisicah, pa je Richardu Weaverju, znanemu tudi kot "Moški, ki se rokuje", uspelo nepovabljenemu roko stisniti kar štirim ameriškim predsednikom in jim predati "božje sporočilo". Tako vsaj trdi sam, saj dokazi obstajajo le za njegov "bližnji stik" z Billom Clintonom, zelo verjetno pa se mu je uspelo rokovati tudi z njegovim naslednikom Georgeem Bushem in to le nekaj minut pozneje, ko je leta 2001 prisegel kot novi predsednik. Weaver mu je takrat stisnil roko in mu podaril kovanec.
V 90. letih se je zgodba ponovila z moškim, ki je dobil vzdevek "Paper Boy" in ki se je brez težav prebil mimo nadzora, nato pa enemu izmed varnostnikov izročil lisice. Vanje so nato vklenili prav njega.
Dvakrat prestregli strel
Ameriška tajna služba je zadolžena za varovanje nekdanjih in trenutnega predsednika ZDA in njegove družine, poleg tega pa varuje tudi predsedniške kandidate, tuje državnike, ki so na obisku, in predstavnike ZDA na posebnih misijah v tujini. Čeprav bi po omenjenem poročilu lahko podvomili o tem, so agenti zelo dobro izurjeni, imajo med drugim med nalogami zapisano tudi, da morajo prestreči kroglo, namenjeno predsedniku. To se je zgodilo dvakrat, v letih 1950 in 1981. Ta služba zaposluje 6.500 ljudi in razpolaga z več milijard dolarjev velikim proračunom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje