V četrtek se je na jugu Izraela, v bližini izraelsko-egiptovske meje, zgodila množica incidentov. Neznani napadalci so pripravili zasedo in napadli več avtobusov, pri čemer je bilo ubitih osem Izraelcev. Med zasledovanjem napadalcev naj bi izraelske sile prestopile mejo, pri čemer se je zgodil tudi smrtonosni incident z egiptovskimi policisti. Ob petih ubitih Egipčanih je bilo ranjenih še sedem pripadnikov varnostnih sil.
Najmanj en Izraelec je umrl zaradi poškod, ki jih je dobil,, ko je v mesto Beersheba priletelo več raket, izstreljenih iz območja Gaze. Ranjeni so bili trije ljudje. V napadu z raketami grad na mesto Ofakim sta bila ranjena dva otroka. Hamas je potrdil, da je proti Ofakimu izstrelil rakete grad v odgovor na izraelske napade v preteklem tednu.
Izrael: Skrajneži so prišli iz Egipta
Egiptovski veleposlanik bo začasno ostal v Kairu, dokler se izraelske oblasti ne bodo opravičile za "prenagljene in obžalovanja vredne izjave o Egiptu". Uradni Jeruzalem je v petek ob razgrnitvi okoliščin napada zatrdil, da je šlo za skupino pripadnikov Hamasa, ki so se prek puščave Sinaj pretihotapili skozi Egipt in nato vstopili v Izrael.
Egiptovske oblasti so ob tem napovedale zaščitne ukrepe in okrepitev varnosti na meji, da bi preprečile morebitne vdore in dejavnosti izraelske vojske. Egiptovska vlada je v petek Izraelu poslala protest zaradi smrti petih policistov in zahtevala preiskavo incidenta. Ubiti policisti so po navedbah egiptovskega notranjega ministrstva patruljirali na Sinaju, ko so jih zadeli streli, ki so prileteli z izraelske strani meje.
Sporazum z Egiptom temelj obstoja
Na zagovor je bil poklican tudi izraelski veleposlanik v Kairu. Več kot tisoč Egipčanov je v petek zvečer in ponoči protestiralo pred izraelskim veleposlaništvom v Kairu in zahtevalo izgon veleposlanika, poročajo tuje tiskovne agencije. Nekateri izmed protestnikov so preskočili ograjo veleposlaništva, a jim je vojska preprečila vstop v samo zgradbo.
Po ostrih besedah iz Kaira so se Izraelci odločili za spravljivejši ton. Visoki predstavnik obrambnega ministrstva je za Reuters poudaril, da je sporazum z Egiptom "temeljni kamen obstoja Izraela".
Izraelski obrambni minister Ehud Barak je izrazil obžalovanje Izraela zaradi smrti egiptovskih policistov in dodal, da je vojski odredil, naj uvede preiskavo tega incidenta na izraelsko-egiptovski meji.
Vrnitev Sinaja za priznanje Izraela
Sinaj je Izrael vrnil Egiptu leta 1979, potem ko je Anvar Sadat podpisal mirovni sporazum z Menačemom Beginom, s čimer je Egipt postal prva arabska država, ki je uradno priznala obstoj judovske države na Bližnjem vzhodu. Zaradi tega je Egipt izgubil status najvplivnejše arabske države, Sadat pa je bil ubit v atentatu dve leti pozneje. Na predsedniškem mestu ga je nasledil Hosni Mubarak, ki je z Izraelom vzdrževal tesne, a hladne odnose. Po februarskem padcu Mubarakovega režima se na Sinajskem polotoku vrstijo incidenti, odnosi z Izraelom pa se poslabšujejo.
Zaradi množice incidentov je egiptovska vojska, ki dejansko vlada državi, močno okrepila svojo navzočnost na polotoku, kjer ima sicer zaradi mirovnega sporazuma z Izraelom lahko nastanjene le omejene sile.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje