Odločitev kairskega sodišča je pozdravilo na stotine žensk, ki so se zbrale pred sodiščem in v njem. Foto: Reuters
Odločitev kairskega sodišča je pozdravilo na stotine žensk, ki so se zbrale pred sodiščem in v njem. Foto: Reuters

Sodišče je odločitev sprejelo na podlagi tožb več egiptovskih organizacij za človekove pravice proti vrhovnemu vojaškemu svetu, ki je prevzel oblast v Egiptu po strmoglavljenju predsednika Hosnija Mubaraka.

"Sodišče ukazuje, da se prekine ugotavljanje nedolžnosti pri zapornicah v vojaških zaporih," je izjavil sodnik upravnega sodišča v Kairu Ali Fekri, kot poročajo tuje tiskovne agencije.

Ob objavi odločitve sodišča je bila v sodni dvorani navzoča tudi Samira Ibrahim, ki je v zvezi s spornimi testi vložila tožbo proti vojaškim oblastem. Ibrahimovo so marca letos skupaj s še okoli 17 ženskami prijeli med protirežimskimi protesti na kairskem trgu Tahrir in jo v vojaškem zaporu prisilili, da je opravila test nedolžnosti.

Vojska sprva zanikala, nato priznala
Organizacije za človekove pravice trdijo, da je egiptovska vojska izvedla veliko število tovrstnih testov pri zapornicah. Njihovi aktivisti, ki so bili navzoči v sodni dvorani, so odločitev sodišča pozdravili z glasnimi vzkliki podpore. Poročila o testih nedolžnosti so se prvič pojavila po protestih na trgu Tahrir 9. marca, ki so prerasli v ljudsko vstajo, vojska pa je v poskusu zatrtja protestov uporabila silo in aretirala številne protestnike, med njimi tudi ženske.

Egiptovska vojska je zanikala opravljanje testov nedolžnosti, vendar je več vojaških generalov kasneje priznalo, da so jih dejansko izvajali, da bi s tem preprečili trditve žensk, da so bile v zaporu spolno zlorabljene ali posiljene.