Abu Hamza je v ZDA obtožen terorizma. Foto: EPA
Abu Hamza je v ZDA obtožen terorizma. Foto: EPA

Izročitev ZDA je Evropsko sodišče leta 2010 zadržalo, zdaj pa je ugotovilo, da prestajanje zaporne kazni v visoko varovanem zaporu v ZDA ne bo predstavljalo kršitve človekovih pravic.

Finančna in gospodarska kriza v Evropi je povečala odpor do priseljencev. Najbolj so na udaru tisti iz muslimanskih držav, saj se od domačinov ločijo tudi po kulturi. Nezaupanje do muslimanov se je posebej okrepilo v Franciji, potem ko je pred kratkim skrajni islamist ubil sedem ljudi. Ali se prepad med zahodnim in islamskim svetom zmanjšuje ali se še povečuje? In kako je s tem v Sloveniji? Vabljeni k poslušanju oddaje Studio ob sedemnajstih v sredo, 11. 4., ko bo govora o prepadu med islamom in zahodnim svetom.

Ob tem je sodišče v Strasbourgu odločilo, da domnevnih teroristov London "ne sme izročiti" do končne odločitve sodišča oziroma do konca procesa, ki bi lahko sledil zaradi morebitnih pritožb.

Sodišče še ni razsodilo v primeru šestega osumljenca, saj čaka na nadaljnje podatke o njegovem psihičnem stanju. Pred dvema letoma je sodišče zadržalo izročitev domnevnih teroristov ameriškim oblastem, saj ni bilo jasno, ali bi razmere v ameriškem visoko varovanem zaporu ustrezale evropskim standardom na področju človekovih pravic.

V ZDA bi bili glede na obtožbe osumljenci lahko obsojeni na dosmrtno kazen v zaporu z najvišjo stopnjo varnostnih standardov, med katere spadajo betonsko pohištvo, časovno omejeno umivanje, zelo majhna okna v celicah in prepoved komuniciranja z zunanjim svetom.

Abu Hamza trenutno prestaja zaporno kazen v Veliki Britaniji, kjer so ga obsodili zaradi spodbujanja k umoru in zaradi rasnega sovraštva. V ZDA ga iščejo zaradi zajetja talcev v Jemnu konec 90. let prejšnjega stoletja, namere za ustanovitev centra za urjenje teroristov v Oregonu med letoma 1999 in 2000 ter pozivanja k džihadu v Afganistanu.