Letalo, ki je eden simbolov hrvaške zmage v zadnji vojni, so danes pripeljali v Zagreb. Od nedelje do konca maja bo razstavljeno pred hrvaškim ministrstvom za obrambo.
Perišin je 25. oktobra 1991 z letalom odletel z vojaškega letališča nekdanje JLA v Bihaću ob meji s Hrvaško in pristal v Celovcu, saj so bila vsa takratna letališča na Hrvaškem v rokah jugoslovanske vojske. V Celovcu je po pristanku izjavil, da je Hrvat in da ne more streljati na Hrvate, kar so dokumentirali številni svetovni mediji.
Perišin velja za enega izmed hrvaških junakov domovinske vojne. Umrl je kot pilot vojaškega letala med hrvaško operacijo Blisk v zahodni Slavoniji 2. maja 1995.
Namestnik načelnika glavnega štaba hrvaških oboroženih sil, generalpolkovnik Drago Matanović, je pozval državljane, naj v nedeljo pridejo pred poslopje ministrstva za obrambo, kjer bodo tudi uradno in slovesno počastili vrnitev letala.
Matanović je še dejal, da je vrnitev letala po 28 letih rezultat izvrstnih odnosov med Hrvaško in Avstrijo. Napovedal je, da bo letalo v vojašnici na zagrebškem letališču Pleso, dokler ne bo razstavljeno v prihodnjem hrvaškem vojaškem muzeju.
Letalo krožilo po muzejih
V preteklih letih je bilo letalo v več avstrijskih muzejih, nazadnje v vojaškem letalskem muzeju v Zeltwegu.
Hrvaški mediji so poročali, da je vrnitev letala zahteval tudi uradni Beograd, a so na Dunaju vrnitev letala Zagrebu utemeljevali z dokazom, da je Hrvaška tudi resnično lastnica letala kot tudi s soglasji drugih držav naslednic nekdanjega SFRJ-ja.
Po navedbah hrvaškega portala za obrambo in varnost obris.org je Perišinovo letalo eno od dveh konkretnih predmetov, za katera je Hrvaška med nasledstvenimi pogajanji o premoženju nekdanje JLA zahtevala vrnitev v naravi. Zagreb si prizadeva tudi, da bi Črna gora vrnila vojaško šolsko ladjo Jadran.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje