670 evrov je do danes znašala minimalna plača na Hrvaškem. Da bi se uskladili z direktivo Evropske unije, po kateri mora biti najnižja plača najmanj 50 odstotkov povprečne, se je vlada odločila za zvišanje za okrog 80 evrov mesečno.
To bo najbolj občutilo 95.000 zaposlenih v tekstilni in predelovalni industriji.
"Minimalna plača res ne zadostuje za življenje," je dejal sindikalist Krešimir Sever in dodal, da bi vlada kljub pritoževanju delodajalcev morala zbrati pogum za dvig minimalne plače na najmanj 1000 evrov. Opozarja, da so življenjski stroški rasli bistveno hitreje kot plače, predvsem zaradi inflacije.
Glavni ekonomist hrvaškega združenja delodajalcev Hrvoje Stojić pa je dejal, da bo stopnja inflacije v prihodnje precej nižja, kar pomeni, da je tudi obdobje poslabšanje kupne moč za njimi.
Po podatkih Evrostata 66 odstotkov Hrvatov s težavo plačuje vse mesečne življenjske stroške. Skoraj 900.000 zaposlenih ima namreč plačo do 1130 evrov.
Država bo delodajalcem v panogah, kjer največ zaposlenih prejema minimalno plačo, to sta tekstilna in predelovalna industrija, prve tri mesece letošnjega leta razliko plačala sama.
Povprečna neto plača na Hrvaškem znaša približno 1340 evrov, vlada premierja Andreja Plenkovića pa načrtuje, da bi ta znesek do konca mandata dvignila na 1600 evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje