Mandatar za sestavo vlade Đuro Macut. Foto: EPA
Mandatar za sestavo vlade Đuro Macut. Foto: EPA

V srbskem parlamentu ob bojkotu dela opozicije poteka zasedanje, na katerem poslanci in poslanke odločajo o programu in predlogu za sestavo nove vlade. Mandatar Macut je ob predstavitvi programa dejal, da je Srbija utrujena od delitev in blokad, študente pa pozval k dialogu, rekoč, da je trenutno stanje treba prekiniti.

"Moja dolžnost je, da razpravljamo o nezadovoljstvu, da podpremo mlade, vendar v skladu z zakonom. To je moja prva prednostna naloga," je po poročanju RTS-a izjavil Macut.

Dekane fakultet in študente je pozval k dialogu ter poudaril, da za delovanje institucij potrebuje njihovo podporo.

O vladi je dejal, da bi ministri morali biti več med ljudmi. Seje vlade naj ne bi več potekale samo v Beogradu.

Macut je naznanil še ločitev visokega šolstva od ministrstva za izobraževanje ter njegovo pridružitev ministrstvu za znanost in tehnološki razvoj.

Napovedal je tudi nadaljevanje reforme pravosodnega sistema in nadaljnjo pomoč Srbom, ki živijo na Kosovu. Glede zunanje politike pa je med drugim dejal, da si Srbija želi v Evropo, a takšno, "v kateri se bo njen glas slišal, ne pa izgubil, oziroma v kateri različnosti niso ovira, temveč moč".

Macut je predlog svoje 30-članske ministrske ekipe parlamentu posredoval v ponedeljek. V njem je nekaj novih imen, več pa jih ostaja od prej, a brez dosedanjega podpredsednika vlade Aleksandra Vulina.

Narodna skupščina mora novo vlado potrditi najkasneje do petka opolnoči. V nasprotnem primeru Srbijo čakajo predčasne volitve.

Vlada bo izvoljena, če bo zanjo glasovala večina vseh poslancev in poslank oziroma najmanj 126. Po izvolitvi vlade bodo predsednik in ministri prisegli pred poslanci in poslankami, s tem pa se bo uradno začel njihov mandat, poroča srbska tiskovna agencija Beta.

Protestnica pred poslopjem javne televizije RTS v Beogradu z napisom
Protestnica pred poslopjem javne televizije RTS v Beogradu z napisom "Korupcija ubija". Foto: AP

Študenti nezadovoljni s poročanjem javnih radiotelevizij

Blokada poslopja RTV v Novem Sadu se je v zgodnjih jutranjih urah po prihodu policije končala, pred RTS-om v Beogradu pa se nadaljuje, poroča portal N1 Srbija.

Študenti niso sporočili, kako dolgo bo trajal protest, pojasnili pa so, da je bil povod zanj to, da javna servisa nista poročala o študentih, ki kolesarijo proti Strasbourgu. "Niso poročali o naših kolesarjih, ki so že več dni na poti do Strasbourga. O njih niso pripravili niti enega lepega in dostojnega prispevka," je na protestu v Novem Sadu opozorila ena od protestnic po poročanju N1 Srbija.

Več deset študentov se je na začetku meseca s kolesi podalo v Strasbourg, da bi Svet Evrope in Evropski parlament opozorili na študentske zahteve in trenutne razmere v Srbiji. Na cilj bi po ocenah novinarja srbske televizije Nova TV, ki jih spremlja na poti, lahko prispeli že drevi.

RTS je blokade poslopij v sporočilu za javnost danes obsodil kot nezakonite ter jih označil za nedopusten pritisk in poskus, da se ugasne RTS. Poudaril je, da študenti že tretjič blokirajo RTS, s čimer preprečujejo normalno delovanje javnega medijskega servisa. Zatrdil je tudi, da RTS v vseh svojih programih redno objavlja vse informacije, ki so pomembne za državljane, "vključno z novicami o študentskih blokadah in akcijah, kot je protestna vožnja študentov kolesarjev do Strasbourga".

Študentski protesti v Srbiji so se začeli po padcu nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu 1. novembra lani. V nesreči ali po njej je umrlo 16 ljudi. Študenti od tedaj izvajajo različne protestne akcije, s katerimi zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve nesreče, objavo vseh dokumentov o prenovi in kaznovanje odgovornih. Protesti so medtem prerasli v izražanje jeze zaradi sistemske korupcije in represije, omejevanja svobode medijev in vladavine prava.

Blokadi javnih radiotelevizij v Beogradu in Novem Sadu