
Številni udeleženci so se ob začetku shoda zbrali pred stavbo srbske vlade in razgrnili zastavo, ki je po navedbah Vučićeve Srbske napredne stranke (SNS) najdaljša v zgodovini države. Po poročanju srbskega portala N1 to sicer ne drži, saj so še daljšo srbsko zastavo razvili leta 2023 na protestu v Zvečanu.
Vučić je pozdravil razgrnitev zastave in dejal, da so državljani s tem poslali najlepše mogoče sporočilo. "Ni boljšega sporočila od tega, da ne dajo Srbije. Tisti, ki so mislili, da jo je mogoče uničiti in zrušiti državo, so se strašno motili," je dodal.
Prav tako je novinarjem sporočil, da lahko nadlegujejo državljane, a ko se "Srb postavi pokonci in začuti, da se uničuje njegova država", se vse povzdigne. "In potem tega nihče ne more ustaviti," je dodal.
Vučić je bil tudi zadovoljen s številom zbranih ljudi in izrazil pričakovanje, da jih bo v soboto še več.
Kot je poročal dopisnik RTV Slovenija iz Beograda Boštjan Anžin, so bile številne ulice v srbski prestolnici že od včeraj zaprte za promet in prizorišče ograjeno, medtem ko so bile pred skupščino postavljene stojnice s hrano in pijačo.
Že sinoči je Vučić v bližnjem parku obiskal t. i. študente, ki se želijo učiti, njihovo šotorišče pa je obkroženo s traktorji.
Vučićevega shoda so se udeležili tudi nekateri študenti, ki so peš prišli s Kosova. Kot je dejal Vučić, imajo ti le eno sporočilo, in sicer da je Kosovo del Srbije.
K shodu je Vučić pozval v času, ko po državi še vedno potekajo množični protesti. Ti so se začeli po padcu nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu 1. novembra lani, pri čemer je umrlo 16 ljudi. Protestniki na čelu s študenti med drugim zahtevajo odgovornost oblasti in pravico za žrtve nesreče.

Študenti so dodali dve novi zahtevi – da se razišče, kaj je sprožilo paniko na velikem shodu pred enim mesecem in kdo je predsedniku in nekaterim novinarjem dovolil obisk intenzivne nege, kamor so na zdravljenje pripeljali poškodovane v požaru v Kočanih.
Po poročanju Anžina je Vučić dejal, da sta izpolnjeni tudi ti dve zahtevi. Za obisk intenzivne nege pravi, da se je odločil sam.
"Naše delo in delo gibanja za narod in državo bo, da ne bo strahu. Moja in vaša dolžnost je, da se borimo proti temu. Srbija je veliko močnejša od vseh zaviralcev, od vseh, ki jo želijo zrušiti in uničiti," sporoča Vučić, ki sta mu sporočilo podpore namenila slovaški premier Robert Fico in madžarski premier Viktor Orban.
Znova se vrstijo pričevanja, da zaposlene v javnih in državnih podjetjih silijo, da morajo na shod, skupina privržencev se je s Kosova na 250-kilometrsko pot odpravila peš, posnetki so sicer razkrili, da jih vmes prevažajo avtobusi.

Kolesarski protestniki prispeli v Salzburg
Po drugi strani študenti in njihovi podporniki, ki jih oblast razglaša za teroriste, nov velik shod v soboto pripravljajo v Novem Pazarju, študenti kolesarji, ki so na poti v Strasbourg, kjer želijo na razmere opozoriti Svet Evrope in Evropski parlament, pa so prispeli do Salzburga.
Sinoči je v Beogradu potekal shod proti pregonu tujih državljanov, potem ko so jih več, predvsem Hrvatov, izgnali iz države, ker naj bi predstavljali varnostno tveganje. To je upor proti represiji in proti ustrahovanju, proti izgonu tistih, ki so le svobodno izražali svoje mišljenje.
Napeto pa je tudi v Nišu, kjer je uprava medicinske fakultete sporočila, da se 15. aprila znova začnejo predavanja. Ko so študenti poslopje obkolili, je vanj vstopilo več 10 policistov, ki so legitimirali prisotne in jih pozvali k informativnim pogovorom. Na zaslišanjih pa je bilo tudi več ljudi, med njimi novinarjev, ki jih obtožujejo, da s svojimi zapisi širijo paniko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje