
Severna Makedonija se je februarja vzdržala glasovanja o dveh resolucijah ZN-a, ki sta obsodili rusko agresijo v Ukrajini. Odločitev ob zapleteni geopolitični dinamiki kaže makedonsko podporo njeni ključni zaveznici, to so ZDA, je povedal Mucunski.
"Ker v zdajšnjih razmerah v okviru skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije ni bilo usklajevanja, smo se odločili, da bomo glasovali v skladu s svojo strateško partnerico, ZDA," je dejal Mucunski. Ob tem je dodal: "To pomeni, da podpiramo Ukrajino in podpiramo potrebo po zaščiti njene celovitosti in ozemeljske suverenosti. Strinjamo se tudi, da je treba najti pot do miru."
Mucunski je stališče Severne Makedonije utemeljil z vlogo Bele hiše v trenutnih pogajanjih o prekinitvi ognja in priznavanjem suverenosti Ukrajine. "Popolnoma podpiramo proces, ki ga vodijo Trumpova administracija, minister Rubio in tudi celotna ekipa, da bi čim prej našli mirno rešitev. Menim, da imajo ZDA izjemno sposobne diplomate," je izjavil Mucunski. "Navsezadnje je Ukrajina suverena država, ki mora sama sprejemati odločitve," je sklenil.
Severna Makedonija kljub svoji zavezanosti ZDA ostaja zvesta evropskim ciljem, je dejal Mucunski, ki je poudaril, da Severna Makedonija v svoji zunanji politiki zasleduje tri glavne cilje. "Eden od njih je stoodstotna usklajenost s skupno zunanjo in varnostno politiko EU-ja. Drugi je naše članstvo v Natu. Tretji pa je naše strateško partnerstvo, ki ga imamo z ZDA," je dejal.
Dvajsetletna pot k EU-ju
Makedonija je za članstvo v EU-ju zaprosila pred 20 leti, vendar je približevanje zastalo zaradi nenehnih sporov z Bolgarijo. Skopje se spopada tudi z novimi napetostmi z Grčijo glede svojega imena, saj nekateri makedonski ministri kljub sklenitvi Prespanskega sporazuma, ki je končal tridesetletni spor o poimenovanju države, zavračajo prvi del imena ("severna").
Mucunski je ob tem poudaril, da ne verjame, da je spreminjanje imena države pravično, še posebej ne v 21. stoletju, vendar vztraja, da je sporazume treba spoštovati, zlasti v mednarodnem javnem pravu.
Poleg dvostranskih težav z Grčijo in Bolgarijo Evropska komisija kot ovire za začetek pristopnih pogajanj poudarja tudi omejeni napredek pri krepitvi neodvisnosti sodstva in resne pomisleke glede korupcije.
Mucunski je še poudaril pomen širitve EU-ja, zlasti za preprečevanje vse večjega ruskega vpliva na Balkanu. "Menim, da je širitev potrebna iz več razlogov, vendar je iz varnostnega vidika eden ključnih zmanjšanje škodljivega ruskega vpliva v naši regiji," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje