Ukrajinska vojaka med izstrelitvijo izvidniškega brezpilotnega letala na bojišču pri Pokrovsku v Donecku. Foto: Reuters
Ukrajinska vojaka med izstrelitvijo izvidniškega brezpilotnega letala na bojišču pri Pokrovsku v Donecku. Foto: Reuters

Evropske države so prvič skupaj vodile srečanje tako imenovane ramsteinske skupine približno 50 držav, ki Ukrajini vojaško pomagajo, potem ko se je Washington odrekel predsedovanju. Kot so zaveznice opozorile na srečanju, ne vidijo znakov, da bi bil ruski predsednik Vladimir Putin pripravljen na mir kljub pogovorom Washingtona z Moskvo.

"Navdušen in hvaležen sem za napovedi in obljube, za podporo partnerjev po vsem svetu. Glede na še vedno trajajočo agresijo Rusije proti Ukrajini se moramo sprijazniti, da mir v Ukrajini v bližnji prihodnosti ni dosegljiv," je po srečanju na sedežu Nata v Bruslju dejal nemški obrambni minister Boris Pistorius.

V pogovoru z novinarji sta tako Pistorius kot njegov britanski kolega John Healey skušala Ukrajini zagotoviti, da bo vojaška podpora Zahoda trajala. "Zagotovili bomo, da bo Ukrajina še naprej imela koristi od naše skupne vojaške podpore. Rusija mora razumeti, da se je Ukrajina sposobna bojevati naprej, in podprli jo bomo ... Ukrajina lahko računa na nas," je dejal Pistorius.

Healey je leto 2025 opisal kot ključno leto v ukrajinskem boju proti ruski vojni. "Zdaj je kritičen trenutek v tej vojni ... in Ukrajini sporočamo: stojimo s tabo v boju in stali bomo s tabo v miru," je dejal.

Pistorius ni želel pripisovati večjega pomena dejstvu, da se je ameriški obrambni minister Pete Hegseth sestanka udeležil le virtualno. "Najpomembnejše dejstvo je bilo, da se ga je udeležil," je zatrdil, a vseeno priznal, da ni jasno, kako se bosta sodelovanje in podpora ZDA razvila v prihodnosti.

Britanski minister je napovedal za letos 5,2 milijarde evrov pomoči, kar je po njegovih besedah največ do zdaj.

Nemški obrambni minister Pistorius, ukrajinski obrambni minister Rustem Umerov in britanski obrambni minister John Healey na skupni novinarski konferenci v Bruslju. Foto: Reuters
Nemški obrambni minister Pistorius, ukrajinski obrambni minister Rustem Umerov in britanski obrambni minister John Healey na skupni novinarski konferenci v Bruslju. Foto: Reuters

Nemčija namerava Ukrajini do leta 2029 nameniti več kot 11 milijard evrov pomoči ob že obljubljenih paketih. Pistorius je pred začetkom srečanja govoril o novi pomoči v obliki štirih sistemov zračne obrambe iris-t, 300 vodenih raket in 100 nadzornih radarjev. Dodatno bodo med drugim dobavili še strelivo, brezpilotne letalnike, 25 bojnih vozil in 15 tankov leopard.

Je pa Pistorius priznal, da Nemčija ne more dobaviti Ukrajini novih sistemov zračne obrambe Patriot, saj sama čaka na njihovo dostavo. Ukrajina je večkrat poudarila, da potrebuje sisteme zračne obrambe, kot je Patriot, da se brani pred ruskimi raketnimi napadi.

Trump za hitrejše končanje vojne

Ameriški predsednik Donald Trump je znova pozval Rusijo k hitrejšemu prizadevanju za končanje vojne v Ukrajini. "Rusija se mora zmigati. Preveč ljudi UMIRA, tisoče na teden, v strašni in nesmiselni vojni – vojni, ki se ne bi smela zgoditi in se ne bi zgodila, če bi bil jaz predsednik," je zapisal na svojem družbenem omrežju Truth Social.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je na zasedanju zunanjih ministrov Skupnosti neodvisnih držav (SND) v Almatyju pozdravil dialog med Washingtonom in Moskvo ter ostro kritiziral politiko Evropske unije do Rusije

Dejal je, da so politiki, kot so nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock, visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, pokazali, kako "nizko je EU padel". Ti politiki so željo po kaznovanju Rusije postavili nad dobrobit svojih državljanov, je dodal.

Nasprotno stališče je medtem izrazil do ameriške administracije. Prepričan je, da so stiki z Washingtonom pokazali, da obstaja razumevanje potrebe po dialogu ob ohranjanju nacionalnih interesov obeh strani.

"Vidimo, da v nasprotju z Evropo, ki – in tu vključujem tudi Veliko Britanijo – popolnoma ignorira vzroke za sedanje razmere, v ZDA obstaja želja po obravnavi jedra problematike," je še dodal.

Trumpov odposlanec v Rusiji

Odposlanec ameriškega predsednika Steve Witkoff je na svojem že tretjem obisku v Rusiji, s katero je Washington vpet tako v pogovore o premirju v Ukrajini kot medsebojnem zbliževanju. Kot na predhodnih dveh obiskih se je Witkoff tudi tokrat sešel s Putinom.

Trumpov posebni odposlanec, ki bedi tudi nad pogajanji o premirju v Ukrajini, je na novem obisku v Moskvi v obdobju ponovnega zbliževanja med državama, potem ko je njun odnos po ruski vojaški agresiji na Ukrajino zdrsnil na najnižjo raven po hladni vojni.

V četrtek sta državi izvedli izmenjavo dveh zapornikov, ruska stran pa v prihodnosti pričakuje nove. Kot je danes dejal vodja ruske zunanje obveščevalne službe Sergej Nariškin, se bodo v okviru nadaljevanja dialoga zagotovo pogovarjali tudi o tem.

Poleg obnove odnosov si Trump prizadeva tudi končati več kot tri leta trajajočo vojno v Ukrajini, čeprav je pred kratkim izrazil nezadovoljstvo tako nad Putinom kot Zelenskim, bistvenega napredka pa ni.

Witkoff je Trumpov dolgoletni zaveznik, s katerim sta v preteklosti sodelovala že na področju nepremičnin. Marca je Putina po njunem drugem srečanju hvalil kot velikega voditelja in menil, da ni slab človek.

Zelenski trdi, da se v Ukrajini borijo kitajski državljani