
V Beogradu so z ognjemetom zaznamovali vrhunec tridnevnega shoda podpornikov Srbske napredne stranke in novega gibanja, ki ga bo vodil predsednik Aleksandar Vučić. Ta je po poročanju dopisnika RTV Slovenija Boštjana Anžina v svojem nagovoru obračunal s političnimi nasprotniki, protestniki in študenti, ki jih je sicer pozval tudi k dialogu. Od institucij, predvsem tožilstev, zahteva vzpostavitev reda in miru v državi, spoštovanje zakonov in ustave, varnost države in državljanov.
"Ne bomo imeli prehodne vlade, ampak pošteno srbsko vlado, ki ima večinsko podporo svojega naroda in se bori za interese državljanov Srbije. Barvna revolucija ne bo zmagala, zmagala bo poštena Srbija. Srbije ne boste mogli zrušiti, čeprav jo rušite že 12 let," je v nagovoru med drugim dejal Vučić.
Zahteval je tudi, da se, kot pravi, ugrabljene institucije - tudi javna RTV, ki da je med ključnimi udeleženci barvne revolucije - vrnejo državljanom. Zahteva pravno odgovornost vseh, ki so sodelovali v divjanju in nasilju, da se odkrijejo udeleženci napadov na ključne institucije in objekte, da se vsem dijakom in študentom, ki to želijo, omogoči povratek k pouku ter da se preprečijo protipravno paraliziranje gospodarstva in onemogočanje običajnega življenja državljanov, je ključne poudarke Vučićevega nagovora povzel Anžin.

Pred Vučićem so se na odru zvrstili njegovi vidnejši podporniki
Vučićev nagovor je bil glavni dogodek shoda "Ne damo Srbije", pred njim so se na glavnem odru pred poslopjem srbskega parlamenta zvrstili številni nagovori njegovih podpornikov, profesorjev in študentov, pa tudi glasbene točke in drugi nastopi. Sredi dneva so organizatorji sporočili, da bodo lahko udeleženci predlagali ime novega gibanja, ki ga bo oblikoval predsednik Srbije, in mu zastavili vprašanja.
Srbskega predsednika so na shodu javno podprli tudi politični zavezniki, med njimi premier v odstopu Miloš Vučević in predsednica parlamenta Ana Brnabić. Vučević je dejal, da je dovolj maltretiranja in da barvna revolucija oziroma "nasilni prevzem oblasti", kot sam razume študentske proteste, ne bo uspela.
V prestolnici je bilo čez polno šotorov, zastav in stojnic z brezplačno hrano in pijačo. Pred parlamentom in v njegovi okolici so postavili več odrov. Na shod so čez dan organizirano prihajale večje skupine. Pojavljajo se pričevanja, da številni na shodu niso povsem prostovoljno.
Avtobuse Vučićevih podpornikov obmetavali z jajci
Udeležence provladnega shoda v Beogradu so z avtobusi pripeljali iz številnih krajev po vsej državi, pri čemer je ponekod prihajalo do incidentov. V Bački Palanki je neznanec poškodoval steklo avtobusa s fračo, v Obrenovcu pa so mimoidoči avtobus Vučićevih podpornikov obmetavali z jajci.
V Novem Pazarju, kjer so danes protestirali študenti, je zjutraj prišlo do incidenta, potem ko so študenti blokirali eno tamkajšnjih križišč, da bi preprečili, da avtobusi s podporniki SNS-a krenejo proti Beogradu. Policija jih je s križišča umaknila s silo, pri čemer naj bi bil poškodovan najmanj en študent.
Skupno se je danes v Beogradu zbralo precej manj ljudi kot na protestu študentov pred enim mesecem, je še poročal Anžin, so pa vse ceste proti Beogradu polne avtobusov, v katerih so jih pripeljale. Po prvih neuradnih ocenah naj bi se med Vučićevim nagovorom pred parlamentom zbralo nekje med 20 in 25 tisoč ljudi, je še sporočil Anžin, vendar poudarja, da uradnih podatkov o udeležbi še ni.
Eno od civilnodružbenih gibanj, ki so sodelovala pri obsežnih protivladnih protestih 15. marca, je sicer pred protestom pozivalo Beograjčane, naj med Vučićevim nagovorom zganjajo hrup. "Medtem ko bo vlada na shodu udarjala s slogani, bomo mi udarjali s pokrovkami in piščalkami. Ne pristajamo na molk in strah," so sporočili.
Protest v Novemu Pazarju
V Novem Pazarju so se medtem znova zbrali tudi študentski protestniki in vztrajali do večera. Mesto se je začelo polniti že v petek zvečer, domačini so zelo čustveno, tudi z ognjemeti, hrano in pijačo sprejeli študente, ki so tja prišli peš ali s kolesi. Proti mestu so se danes vile večdesetkilometrske kolone avtomobilov. Ob koncu protesta so študenti in podporniki napovedali, da bo naslednji veliki shod v Kraljevu.
Protestniki, kot je znano, še vedno zahtevajo odgovornost za zrušenje nadstreška železniške postaje v Novem Sadu, za kar krivijo korupcijo oblasti. Vztrajajo pri zahtevah, med drugim pri objavi celotne dokumentacije o obnovi postaje. Dodali so dve novi zahtevi, in sicer da se razišče vzrok za paniko na študentskem protestu pred slabim mesecem v Beogradu, ugiba se namreč, da bi lahko bil uporabljen zvočni top.
Obenem zahtevajo odgovornost tistih, ki so dovolili, da so se predsednik Vučić in nekateri novinarji sprehajali po intenzivnem oddelku, kamor so pripeljali poškodovane po tragediji v klubu v Kočanih. Predsednik je na zahtevo precej cinično odgovoril, da je v bolnišnico odšel sam in ni nikogar vprašal za dovoljenje.
Medtem je na poti v Strasbourg skupina študentov kolesarjev, da bi o svojih zahtevah in razmerah v Srbiji, tudi o vse večji represiji, nasilju, aretacijah in izgonu tujcev obvestila Svet Evrope in Evropski parlament. Sinoči so jih množično pozdravili v Münchnu, zdaj nadaljujejo pot proti Ulmu.

Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje