V prelomni razsodbi, kakršne v Franciji še ni bilo, je prizivno sodišče v Bordeauxu razveljavilo nalog o deportaciji 40-letnika, ker bi se mu zaradi onesnaženja zraka v domovino respiratorno stanje lahko močno poslabšalo, v skrajnem primeru bi lahko tudi umrl.
"Kolikor vem, je to prvič, da je francosko sodišče upoštevalo okolje kot eno od meril v takem primeru,” je povedal njegov odvetnik Ludovic Rivière. "Sodišče je odločilo, da bi bilo življenje moje stranke zaradi kakovosti zraka v Bangladešu ogroženo."
Po svetovnem indeksu okoljske učinkovitosti (EPI) se uvršča Bangladeš na 179. mesto na svetu po kakovosti zraka, koncentracija drobnih delcev v zraku pa za šestkrat presega najvišjo priporočeno. Onesnaženost zraka je bila izjemno visok dejavnik pri 572.600 smrtih, ki so jih leta 2018 v Bangladešu povzročile nenalezljive bolezni.
Sodišče je v svoji razsodbi upoštevalo tudi dejavnik, da zdravil, ki jih moški jemlje v Franciji, v Bangladešu ni na voljo in da mu lahko zdravstveni sistem Bangladeša primerno opremo za pomoč zagotovi zgolj v bolnišnici, poroča Guardian.
Velika zmaga za Bangladežana
Poleg tega je oče prosilca umrl za napadom astme pri 54 letih, odkar se je prosilec preselil v Francijo in bil deležen francoske zdravstvene oskrbe, se je njegova pljučna kapaciteta povečala z 58 odstotkov (2013) na 70 odstotkov (2018).
"Zaradi vseh teh razlogov se je sodišče presodilo, da če bi mojo stranko vrnili v njegovo domovino, bi s tem resno ogrozili njegovo zdravstveno stanje,” je povedal odvetnik. "Odpoved dihal kot posledica astmatičnega napada bi bila skoraj neizogibna."
Omenjeni moški je v Francijo prebegnil leta 2011 in se naselil v Toulousu, se zaposlil kot natakar, leta 2015 pa dobil začasno dovoljenje za prebivanje kot tuji državljan, ki potrebuje zdravstveno oskrbo. A leta 2017 so zdravniki francoskim oblastem podali oceno, da bi lahko njegovo stanje ustrezno zdravili tudi v Bangladešu, in dve leti pozneje so lokalne oblasti izdale nalog za deportacijo.
Ta nalog je najprej junija lani razveljavilo sodišče v Toulousu, saj da takih zdravil v Bangladešu ni na voljo, zdaj pa je prizivno sodišče šlo še dlje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje