Na dveurnem srečanju papeža z več kot desetimi žrtvami spolnih zlorab, ki so jih storili duhovniki belgijske Katoliške cerkve, je bilo slišati predvsem pozive k višjim odškodninam žrtvam. "Nismo govorili o številkah, ampak smo bili jasni. Kar je bilo dogovorjeno in izpeljano do zdaj, ni dovolj," je po srečanju na predstavništvu Vatikana v Bruslju dejala ena izmed žrtev, Annesophie Cardinal, ki je bila žrtev zlorabe v svojih otroških letih.
Še ena žrtev, danes 78-letni Jean-Marc Turine, je po srečanju v pogovoru za Reuters izrazil jezo, ker se papež v pogovoru ni jasno postavil na stran žrtev, ampak "ovinkaril" in ni obljubil nobenih konkretnih ukrepov. "Prosi za odpuščanje in pravi, da ga je sram in da ga boli srce. No, to nam ne pomaga kaj dosti," je jasen Turine.
Vatikan je bil po papeževem srečanju z žrtvami v sporočilu za javnost skop: "Srečanje, ki je trajalo več kot dve uri, je žrtvam ponudilo priložnost, da s svetim očetom delijo svoje osebne zgodbe in trpljenje ter izrazijo svoje upanje glede nadaljnjih prizadevanj Cerkve v boju proti zlorabam."
Belgijske žrtve spolnih zlorab duhovnikov, za katere je javnost izvedela šele leta 2010, so v zadnjih letih prejele finančne odškodnine za prestano, a belgijska javnost vztraja, da to ni dovolj. Presenetljivo so to temo načeli tudi visoki politični predstavniki države na petkovem sprejemu – tako kralj Phillipe kot premier Alexander De Croo sta se jasno postavila na stran žrtev in papeža pozvala k odločnejšemu ukrepanju za preprečevanje spolnih zlorab v belgijski Katoliški cerkvi, poroča Reuters.
Iz poročila arbitražnega centra, ki je bil leta 2016 predstavljen belgijskemu parlamentu, izhaja, da je Cerkev odškodnine plačala 507 žrtvam, ki so jih zlorabili duhovniki. Te so znašale od 2500 do 25.000 evrov, odvisno od "resnosti zlorabe", navaja Reuters.
Frančišek se je v baziliki v bruseljski četrti Koelkelberg danes srečal z belgijskimi škofi, duhovniki, redovniki in redovnicami ter pastoralnimi delavci in jim dejal, da zlorabe povzročajo grozljivo trpljenje in rane in spodkopavajo pot vere. "Ena od korenin nasilja izhaja iz zlorabe moči, ko položaj, ki ga imamo, uporabljamo za zatiranje ali manipuliranje z drugimi," je dodal po poročanju nemške tiskovne agencije DPA. Ob tem je obljubil, da se bo Katoliška cerkev učila od žrtev.
Popoldne se bo srečal še s študenti Katoliške univerze v kraju Louvain-La-Neuve (z vodstvom in zaposlenimi se je srečal že v petek), štiridnevni obisk v Belgiji pa sklenil v nedeljo z mašo na stadionu v Bruslju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje