Bolgarski poslanci se bodo morali ponovno potegovati za svoje sedeže na volitvah. Foto: EPA
Bolgarski poslanci se bodo morali ponovno potegovati za svoje sedeže na volitvah. Foto: EPA

Ker strankama Državljani za evropski razvoj Bolgarije (Gerb) in Nadaljujmo spremembe (PP) po parlamentarnih volitvah v začetku junija ni uspelo oblikovati vlade, je mandat za sestavo dobila stranka Takšno je ljudstvo (ITN), ki je sicer na volitvah zasedla šesto mesto in osvojila le 16 sedežev v 240-članskem parlamentu.

Tudi stranki ITN ni uspelo oblikovati vlade, je danes sporočil predsednik parlamentarne skupine ITN-ja Toško Jordanov in pojasnil, da strankam ni uspelo najti skupnega stališča. "Politična modrost ene stranke ni bila dovolj za odločitev, zato vračamo neizpolnjen mandat," je dejal Jordanov.

Predsednik Radev bo tako moral imenovati začasnega premierja, nato pa bo v prihodnjih dneh razpisal že sedme predčasne parlamentarne volitve od leta 2021.

Bolgarska ustava namreč določa, da se za sestavo vlade lahko podelijo le trije mandati, in če so vsi neuspešni, sledijo nove parlamentarne volitve.

"Spirala volitev se nadaljuje. Pozivam k smiselni politični razpravi in pošteni igri v prihodnjih tednih. V nasprotnem primeru smo obsojeni na ponavljanje postopkov, ki jih vse več ljudi vidi kot nesmiselne," je poudaril Radev.

Bolgarija je najrevnejša država Evropske unije in bi potrebovala stabilno vlado, da bi lahko učinkovito črpala evropska sredstva, ki jih potrebuje za svojo propadajočo infrastrukturo. Politični zastoj ovira tudi njena prizadevanja za pridružitev evrskemu območju in poln vstop v schengensko območje.