Claviere, nedaleč od smučarskega Sestriera, leži še v Italiji, a je obdan s Francijo. Prebežniki zapustijo cesto pred mejo, da se izognejo francoski policiji, ki bi jih zavrnila. Proti Briançonu gredo zato po gorskih poteh – tudi v snegu in mrazu.
Domačini jim pri tem pomagajo, poroča dopisnik RTV Slovenija Janko Petrovec.
"Zakaj to počnemo?" se v mikrofon kolegov z Associated Pressa vpraša upokojena učiteljica Paquerette Forest, ki se s svojega doma nad Clavierem pogosto odpravi v gozdove. "Tako kot mornarji nikoli ne pustijo človeka, da bi utonil v morju, ga tudi hribovci ne pustimo, da bi umrl v gorah. Številni prebežniki gora ne poznajo in se zato spustijo v nevarnost, ne da bi sploh vedeli zanjo," odgovori.
Migrantska pot čez Alpe ni tako smrtonosna kot sredozemska, toda tudi tu so v preteklih zimah odkrili zmrznjene žrtve.
Onkraj meje stoji zavetišče, kjer koordinatorica nevladne organizacije Zdravniki sveta Isabelle Lorre vsako jutro pregleda prebežnike, ki so se ponoči zatekli pod streho. Vsak primer je drugačen, med obiskom novinarjev oskrbuje ranjeni in vneti prst na nogi mladega Iranca, za katerim je 15 ur hoje skozi sneg.
Francija želi prebežnike vračati v Italijo
Ljudem z italijansko-francoske meje ne uspe pogledati stran, čeprav nasprotniki migracij po Evropi trdijo, da se zaradi pomoči odpravi na pot še več prebežnikov.
Medtem v Bruslju potekajo pogajanja o reformi schengenskega sistema. Kot kaže, bo imela pri tem veliko besede naslednja predsedujoča Svetu Evropske unije Francija, ki bi nezakonite prišleke čez Alpe rada sproti vračala Italiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje