Postopek odklopa z ruskega in priklopa na evropsko omrežje bo trajal dva dni. Prva se je izklopila Litva, sledili sta Latvija in Estonija.
"S tem odpravljamo možnost, da Rusija sistem oskrbe z elektriko uporablja kot orodje za geopolitično izsiljevanje," je dejal litovski minister za energetiko Žigimantas Vaičiunas. "To je še zadnji korak v našem boju za energetsko neodvisnost. Zadevo lahko zdaj končno vzamemo v svoje roke," je dodal.
Napoved prekinitve vezi z ruskim električnim omrežjem je sicer povzročila tudi strahove, da bi lahko zaradi tega prišlo do začasnih motenj v oskrbi z elektriko.
Oblasti so prebivalcem svetovale, naj si predhodno napolnijo električne naprave in si naredijo zaloge hrane in vode kot v primeru napovedi hudega vremena, poroča BBC.
Številnim ljudem so svetovali, naj ne uporabljajo dvigal, ponekod bodo izključeni semaforji.
Prvih 24 ur bodo električna omrežja v omenjenih treh državah zaradi preizkusa zmogljivosti delovala v tako imenovanem izoliranem načinu, kar pomeni, da bo prenos elektrike iz tujine povsem onemogočen. Nato se bodo prek Poljske povezala na evropsko omrežje.
V Estoniji je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zaradi strahu pred izpadi elektrike v zadnjem času močno naraslo povpraševanje gospodinjstev po agregatih za proizvodnjo elektrike s pomočjo goriva.
1,6 milijarde evrov za sinhronizacijo omrežij
Litovske oblasti so opozorile predvsem na nevarnost kibernetskih napadov na energetsko infrastrukturo, izključile niso niti možnosti fizičnih sabotaž. Pri poljskem operaterju električnega omrežja PSE so napovedali, da bodo del omrežja za povezavo z Litvo nadzirali s helikopterji in brezpilotnimi letalniki.
Skupna vrednost sinhronizacije omrežij baltskih držav in Poljske je dosegla 1,6 milijarde evrov. Baltske države obenem povečujejo proizvodne zmogljivosti, med drugim s postavljanjem vetrnih elektrarn v Baltskem morju.
Več desetletij razprav
Omenjene tri članice EU-ja in Nata se na priključitev na evropsko električno omrežje pripravljajo že leta, a so postopek po poročanju AFP-ja upočasnile finančne in tehnične težave.
O načrtih za odklop z ruskega omrežja se je sicer razpravljalo več desetletij, zagon pa so dobili po ruski priključitvi ukrajinskega polotoka Krim leta 2014.
Po ruskem napadu na Ukrajino leta 2022 so se pozivi k opustitvi električnega omrežja z Rusijo in Belorusijo še okrepili. Države so takrat sicer prenehale kupovati rusko elektriko in plin, a so ostale povezane na omrežje, ki ga upravlja Moskva. Stabilnost oskrbe z elektriko je bila tako še vedno odvisna od Rusije.
Estonija, Litva in Latvija so bile na električno omrežje Brell priklopljene od druge svetovne vojne. Brell pomeni Belorusija, Rusija, Estonija, Latvija in Litva.
Odločitev za prekinitev vezi z ruskim električnim omrežjem bo vplivala tudi na rusko eksklavo Kaliningrad, ki leži med Poljsko in Litvo ob Baltskem morju. Motenj v njeni oskrbi z elektriko sicer po zagotovilih ruskih oblasti ni pričakovati, saj eksklava že nekaj časa intenzivno krepi lastne proizvodne zmogljivosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje