Volilna udeležba naj bi bila nižja kot 40 odstotkov. Na sliki je predsednik Rumen Radev. Foto: EPA
Volilna udeležba naj bi bila nižja kot 40 odstotkov. Na sliki je predsednik Rumen Radev. Foto: EPA

Volilna udeležba je bila danes po prvih izračunih še nižja kot preteklo nedeljo, ko je znašala 40 odstotkov.

V prvem krogu je Radev prejel 49,4 odstotka glasov, kar ni bilo dovolj za zmago, za katero sta potrebni vsaj polovica vseh glasov in več kot 50-odstotna volilna udeležba. Gerdžikov je takrat prejel 22,8 odstotka glasov.

Zanimivost tokratnih predsedniških volitev je, da nobeden od kandidatov uradno ni strankarski. Radeva sicer tako kot na zadnjih volitvah leta 2016 tudi tokrat podpira bolgarska socialistična stranka BSP. Gerdžikov medtem velja za bolj konservativnega kandidata, ki ga podpira stranka Gerb nekdanjega premierja Bojka Borisova.

Volišča bodo za okoli 6,7 milijona volilnih upravičencev odprta do 20. ure po lokalnem času. Zmagovalec bo funkcijo prevzel 22. januarja. Volitve sicer potekajo sredi novega vala covida-19, zaradi katerega je Bolgarija z nizko precepljenostjo in preobremenjenim zdravstvenim sistemom v velikih težavah.

Prejšnjo nedeljo so v Bolgariji potekale tudi predčasne parlamentarne volitve, že tretje letos, na katerih je slavila nova stranka Nadaljujemo spremembo (PP). Osvojila je 25,7 odstotka glasov, konservativna stranka Gerb pa 22,7 odstotka. Gerb, ki je 12 let vladal Bolgariji, ostaja v politični izolaciji, saj je za številne postala simbol korupcije in zlorabe moči.