Tako vsaj trdijo na obrambnem ministrstvu, kjer so Salvinija poučili o mednarodnem pravu.
Na začetku je bila izjava libijskega premierja Fajeza Al Seradža, češ da je v Libiji 800.000 ljudi pripravljenih, da odrinejo proti Evropi. Uradni Tripolis je tako hotel zagotoviti vojaško pomoč proti ofenzivi generala Kalife Haftarja, a v resnici je sprožil samo hudo razburjenje.
Italijanski zunanji minister Moavero Milanesi je izjavo ovrgel, češ da tajne službe ne pričakujejo novega, večjega prebežniškega vala čez Sredozemlje. Sledila mu je obrambna ministrica Elisabetta Trenta iz Gibanja petih zvezd, ki je med parlamentarnim zaslišanjem poudarila, da Italija ne bo ponovila napake iz leta 2011, ko je evroatlantska ofenziva pripomogla k padcu Gadafijevega režima.
Zato pa Matteo Salvini že svari pred stotinami nekdanjih IS-jevih borcev, ki bi v kaosu vojnih spopadov lahko pobegnili iz libijskih zaporov in se pomešali med prebežnike proti Italiji. Zato je še toliko odločneje izjavil, da ne bo več dopustil nobenega izkrcavanja v Italiji.
Novo direktivo o protimigrantskem delovanju varnostnih sil na morju je notranji minister poslal tudi na vrhovni štab vojske in vojne mornarice, od koder so mu odgovorili, da gre za "vmešavanje brez primere" ter da nameravajo spoštovati dozdajšnjo hierarhijo, na kateri pa notranjega ministra ni.
Salvini je v zameno zahteval imena uporniških generalov, pristojna ministrica Trenta pa je pozvala k pomiritvi. "Do proceduralnih kršitev prihaja, kadar volilna kampanja prevlada nad vsebinami," je izjavila ter kolega Salvinija povabila na lekcijo iz mednarodnega prava - da bo dojel tveganje, ki ga povzroča z agresivno retoriko zaradi položaja v Libiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje