Iskanje mamil v pristanišču v Antwerpnu. Foto: EPA
Iskanje mamil v pristanišču v Antwerpnu. Foto: EPA

Boj proti organiziranemu kriminalu in trgovini z mamili je bil zato tudi tema pogovorov med belgijskim in nizozemskim premierjem, Alexandrom De Croojem in Markom Ruttejem, ki sta se v torek sestala v belgijskem mestu Gentu.

Ne le pristanišča v Le Havru v Franciji ali Hamburgu v Nemčiji, tudi Rotterdam na Nizozemskem po poostrenem nadzoru oblasti v zadnjih letih ni več na vrhu lestvice glavnih vstopnih točk na evropski trg za južnoameriški kokain.

Tretjina vseh pošiljk, ki je evropskim organom pregona v okviru mednarodnih operacij uspelo zaseči v zadnjih letih, je bila namenjena ali je prispela v Antwerpen v Belgijo.

Pristanišče v Antwerpnu je eno največjih na svetu, razteza se na 11.246 hektarjev velikem območju, na katerem bi lahko postavili več kot 20.000 nogometnih igrišč; posredno ali neposredno zaposluje več kot 144.000 ljudi, v njem ima sedež več kot 900 podjetij, na leto pa pretovorijo več kot 231 milijonov ton pomorskega tovornega prometa.

Antwerpen je tudi največja vstopna točka v Evropo za sveže sadje, ima neposredne kontejnerske povezave s Kolumbijo in Gvatemalo, carinski postopki pa morajo zaradi pokvarljivosti tovora potekati zelo hitro.

Oblastem zato uspe pregledati le en odstotek zabojnikov, za katere obstaja sum, da so v njih mamila.

Leta 2019 so v Antwerpnu zasegli 60 ton, lani pa že 90 ton mamil; a visoka količina po mnenju preiskovalcev ni toliko posledica uspešnejšega nadzora kot povečane porabe kokaina v Evropi in s tem tudi vedno večjih pošiljk.

Organi pregona po neuradnih podatkih zasežejo zgolj deset odstotkov mamil, ki s kontejnerskimi ladjami priplujejo v pristanišče.

Pristanišče v Antwerpnu je eno največjih na svetu. Foto: EPA
Pristanišče v Antwerpnu je eno največjih na svetu. Foto: EPA

Tudi strelski obračuni med mafijami

Donosni posel nadzorujejo kriminalne organizacije, po podatkih preiskovalcev so organizirane po nacionalnostih, med njimi pa prevladujeta maroška in albanska. Pri posameznih poslih med sabo sodelujejo, a se je boj za nadzor nad trgovino z mamili v zadnjih letih tako zaostril, da imajo v Antwerpnu zdaj pravo mafijsko vojno z napadi in strelskimi obračuni po mestnih ulicah.

Belgijske oblasti so od februarja lani v različnih primerih, povezanih z uspešnim vdorom v šifrirano telefonsko omrežje SKY ECC, ki ga uporabljajo organizirane kriminalne skupine, izvedle več kot 41 operacij, v katerih so prijeli več kot 600 ljudi.

A to je le kaplja v morje. Policija in tožilstvo opozarjata, da jim za spopadanje s kriminalnimi tolpami, ki razpolagajo z ogromnimi vsotami denarja, zmanjkuje sredstev.

Župan Antwerpna Bart De Wever, ki je tudi eden najvplivnejših belgijskih politikov, je boj proti organiziranemu kriminalu postavil v ospredje svoje politike – zdaj ima zaradi groženj s smrtjo policijsko varstvo.

Njegova stranka N-VA, desničarsko Novo flamsko zavezništvo, ki se zavzema za postopno odcepitev Flandrije od Belgije, ni le največja stranka v Flandriji, ampak v vsej državi, in ne sodeluje v vladi premierja De Crooja.