Kosovski Srbi in vladajoči politiki v Beogradu so ogorčeni, govorijo o poskusu, da Albanci zavzamejo še sever Kosova. Po lokalnih volitvah, ki so jih Srbi bojkotirali, in začetku postopka za kosovsko članstvo v Svetu Evrope se odnosi pred srečanjem srbskega predsednika in kosovskega premierja 2. maja v Bruslju le še zaostrujejo.
Po mostu, ki Mitrovico deli na dva dela, danes dve občini, je mogoče peš, a le po eni strani, tam so vedno tudi pripadniki Kforja. Srbi in Albanci pa razen morebitnih nujnih opravkov ostajajo vsak na svoji strani. Odprtje za promet je predlagala občinska svetnica iz vrst Samoodločbe kosovskega premierja Albina Kurtija.
Večinsko srbska občina Severna Mitrovica je po bojkotu na volitvah pretekli konec tedna za župana dobila Albanca, občinski svetniki pa so po odstopu srbskih, ki so lani zapustili institucije, v glavnem postali Albanci in Bošnjaki. Edini srbski predstavnik je bil proti.
Prve barikade so na srbski strani zrasle leta 2011 v znak protesta proti nameri Prištine, da vzpostavi oblast na severu, vmes je tam nekaj časa stal celo zid. Beograd in Priština sta se v preteklosti že dogovorila o odprtju, ki pa se ni zgodilo.
Beograd: Kurti sanja o vojni
V Srbski listi odločitev ocenjujejo kot nelegalno in nelegitimno, kršenje bruseljskega sporazuma in neposredno ogrožanje miru, saj da bi se ob odprtju mostu, kjer se je zgodilo na tisoče etnično motiviranih napadov, brez dvoma zgodili incidenti. Kar pa je, dodajajo, očitno namera Prištine, ki želi s Kosova pregnati še Srbe, ki v edinem večjem urbanem središču živijo v večjem številu.
V Beogradu menijo, da je kosovski premier pokazal, da sanja o vojni. Za predsednika Aleksandra Vučića je most branik interesov srbskega naroda, prepričan je, da želijo Albanci prevzeti tudi sever Kosova.
Evropski odposlanec za dialog Miroslav Lajčak, ki ga v torek čaka naporno srečanje z obema voditeljema, sporoča, da čas za takšne odločitve ni primeren, saj bi to lahko izzvalo novo krizo. Vzdušje očitno ni dobro in obstajajo rdeče linije, ki jih je treba spoštovati, še meni Lajčak.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje